Tlak na Krnáčovou zase sílí, Babiš zarazil snahy o její odvolání

Přesně po dvou letech jsou tu zpět snahy o odvolání primátorky Prahy Adriany Krnáčové. A stejně jako tehdy i letos jí kromě politiků z jiných stran podráží nohy její vlastní kolegové z hnutí ANO. V Praze tak musel podle zjištění Neovlivní.cz znovu zasahovat Andrej Babiš.

Adriany Krnáčové se coby primátorky dlouhodobě snaží zbavit politici sociální demokracie. Hnutí ANO opakovaně zkřížilo sociálním demokratům byznysové plány Praze. Aktuálně se ale tlaky na odchod Krnáčové spojují s opakovanou snahou ČSSD zbavit se jednoho z koaličních partnerů, a to Trojkoalice. Sociálním demokratům v ní vadí zástupci Zelených.

O situaci v Praze 

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp
» Potvrzeno: Krnáčová si vládu nad Prahou vyseděla
» Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ANO
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády

V tlaku na Krnáčovou přitom socialisté spolupracují s částí politiků z ANO, na které má stále vliv bývalá šéfka pražské buňky Radmila Kleslová. Ta společně s Karlem Březinou z ČSSD ještě před dvěma lety tvořila tandem, který Prahu ovládal. S politiky z ANO a s hlasy opozice by se pak odvolání Adriany Krnáčové mohlo podařit. Proto zasahoval přímo lídr ANO Andrej Babiš.

“Babiš jim musel dost důrazně vysvětlit, že rok před komunálními volbami a navíc v situaci, kdy ANO hraje v říjnových volbách o premiérský post, pád pražské primátorky prostě nepřipadá v úvahu. Kdyby se do toho nevložil, mohlo se to podařit. Jasně řekl, že ji mají nechat dovládnout. Podruhé už se s ní ale nepočítá,” popsal vysoce důvěryhodný zdroj z hnutí ANO.

Jeho informace potvrdil i další člověk spojený s Babišovým hnutím. Podle jeho interpretace bylo odvolání Krnáčové připravované na období po říjnových volbách.

“Musel zasahovat Babiš. Ani u Faltýnka, který má Prahu na povel, neměl jistotu, že to dokáže zarazit. Proti Krnáčové jsou totiž připraveni vystartovat lidé spojení s Radmilou Kleslovou, ta se nesmířila se svým odchodem a snaží se pomstít všem, o kterých si myslí, že za tím stáli. Což je podle jejího názoru kromě Krnáčové i Faltýnek, proto s těmi vzpurnými členy ANO nic nezmohl,” popsal situaci tento druhý muž spojený s ANO.

Situace je tak stejná jako na podzim 2015. Tehdy socialisté zcela nečekaně shodili vládu nad Prahou, v níž usedli spolu s hnutím ANO a Trojkoalicí. Oficiálním důvodem tehdy byl argument, že Trojkoalice hlasuje oproti uzavřeným dohodám. Po několika měsících ale vznikla rada na stejném půdorysu, jiná vláda nad Prahou neměla šanci získat podporu při hlasování v zastupitelstvu.

Nyní musí vedení hnutí ANO kromě opevňování Adriany Krnáčové vyřešit i otázku nového šéfa pražské buňky hnutí.  Faktickým vládcem pražských politiků ANO je zmiňovaný místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, ačkoli formálně má funkci pražského šéfa ministr obrany Martin Stropnický. Ten ale nestíhá a do zákulisí pražské politiky se mu nikdy nepodařilo proniknout. Pražské hnutí ANO tak v současné době hledá i nového šéfa Prahy, Stropnický o to už ani nestojí. Volby by měly proběhnout v listopadu.