TOP 09 chce odříznout Babišovy firmy od veřejných zakázek

Opoziční TOP 09 připravila návrh změny zákona o střetu zájmů. Míří přímo na byznysové aktivity vicepremiéra Andreje Babiše, byť jeho jméno či názvy jeho firem v návrhu zmiňovány nejsou.

Plán TOP 09 je prostý: strana navrhuje, aby se do výběrových řízení vypisovaných státem či jím ovládanými společnostmi napříště nemohly hlásit firmy, které alespoň z deseti procent vlastní některý ze členů kabinetu. Ministři zároveň nesmí být ovládajícími vlastníky firem, takovou společnost by museli opustit ve lhůtě třiceti dnů.

“Je potřeba zákonem vyloučit jakoukoliv i minimální možnost, aby členové vlády preferovali soukromé zájmy na úkor zájmů veřejných, které ve svých funkcích mají zastupovat,” napsal k návrhu jeho autor, poslanec a člen ústavněprávního výboru Martin Plíšek (TOP 09).

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Přehledně: Mapa střetu zájmů Andreje Babiše
» Jedno udání za druhým: Kdo se snaží dostat Babiše?
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace pro Agrofert

Oba klíčové body návrhu přímo cílí na ministra financí, šéfa hnutí ANO a miliardáře Andreje Babiše. Jeho Agrofert je podle loňských statistik třetí největší tuzemskou firmou co do výše tržeb. Vyšší tržby zaznamenaly podle žebříčku CzechTop100 v roce 2014 jen Škoda Auto a ČEZ.

Holding Agrofert je také dlouhodobě nejúspěšnější tuzemskou firmou na čerpání dotací z EU, podle týdeníku Dotyk získal v končících programovém období 4,9 miliardy korun. Firmě se daří i na poli dotací ze státního rozpočtu, které za poslední dva roky, co se stal Andrej Babiš vicepremiérem, vzrostly.

I tuto oblast chce TOP 09 pokrýt. Jak uvedla partaj v tiskové zprávě, chystá ještě jeden Lex Babiš, konkrétně návrh, který by zamezil poskytování dotací společnostem, které vlastní členové vlády.

Agrofert vždy odmítal, že by jeho firemní úspěchy souvisely s vládním angažmá majitele. “Nárůst objemu dotací je ve skutečnosti převážně způsoben časovou realizací investičních dotací, o nichž rozhodovaly předchozí vlády dávno před vstupem Andreje Babiše do politiky,” stojí v oficiálním stanovisku společnosti.