TOP 10 justice: číslo 7

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


Číslo 7 – Jaroslav Bureš

Právník Jaroslav Bureš. Zdroj: vlada.cz

Právník Jaroslav Bureš. Zdroj: vlada.cz

Narozen 5. května 1954 v Mimoni, předseda Vrchního soudu v Praze, právník a politik, ministr spravedlnosti v éře sociálnědemokratických vlád.

Jaroslav Bureš se do TOP 10 české justice probojoval díky funkci šéfa pražského vrchního soudu v Praze, který řídí od roku 2013. Na stole “jeho” soudu končí ty nejzásadnější trestní i civilní kauzy, namátkou – bude ve finále vrchní soud řešit případ Jany Nagyové-Nečasové, kvůli němuž padla vláda Petra Nečase.

Sedmé místo v žebříčku Neovlivní.cz obsadil také díky politickým kontaktům. Za ty nejprospěšnější lze označit vazby na sociální demokraty, ale i vlivné zákulisní hráče, jako je třeba bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. V minulosti se těšil přízni prezidenta Václava Klause a měl i podporu ministrů za ODS.

Časy se ale mění a Burešova pozice v TOP 10 nemusí být trvalá. V justici totiž reprezentuje křídlo, které není nijak spojeno s novou politickou hvězdou Andrejem Babiše. V zákulisí se tak už několik měsíců řeší, zda dojde k dohodě nebo někdo půjde z kola ven.

Osud Jaroslava Bureše nyní drží v rukou ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který zvažuje, že na předsedu vrchního soudu podá kárnou žalobu. A to kvůli párty exministra Pavla Němce, na které se Bureš sešel s lidmi, jejichž kauzy bude řešit “jeho” soud.

Kontakty na politiky kariéře Jaroslava Bureše na jednu stranu pomáhaly (když třeba šlo o ministerský post), řada soudců na ně ale hleděla s obavami. A to i s přihlédnutím k netajenému Burešově postoji, podle něhož má být justice podřízená politické moci.
TOP 10 v justici: Jaroslav Bureš

Nejviditelněji se tomu postavila bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, která Bureše navzdory tlaku Václava Klause odmítala na svůj soud přijmout.

“Doktor Bureš v souvislosti s různými změnami politického dění zastával různé politické funkce. Jeho profesní mobilita jej zpochybňuje z pohledu soudcovské nezávislosti. Dále jej zpochybňuje i tlak exekutivy na to, aby se dostal do čela Nejvyššího soudu,” prohlásila před lety Brožová.

Politické vazby jej o post na Nejvyšším soudu připravily dokonce dvakrát, Brožová kvůli tomu neváhala podat žalobu na prezidenta Klause. Burešovy mocenské ambice stojí i v pozadí neúspěchu v prezidentské volbě, kdy kandidoval na Hrad za sociální demokracii.

O vlivu pak Jaroslav Bureš řekl: “Jediný reálný vliv v justici, který znám, je odborný. Nechám-li stranou vliv těch, kteří dokáží přesvědčit prezidenta republiky o osobě nejvhodnějšího kandidáta na post předsedy Nejvyššího soudu, pak vliv mají ti, kteří dokáží pro své názory svou odbornou autoritou získat soudce. To je běh na dlouhou trať a přesvědčí jen ten, kdo si dlouhodobě udržuje vysokou odbornou autoritu a neusne na vavřínech.”