Vlivní v kraji, který do politiky přinesl termín kmotr. Kdo je číslo 10?

V jižních Čechách politické podsvětí neřeší své spory jako na severu Čech, kde místního bosse Housku dokonce zastřelili. Přesto jde o kraj, který už jednou provždy zůstane zapsaný jako ten, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej tehdejší premiér Topolánek mimo jiné na adresu jihočeského neformálního vládce Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.

Západy slunce se odrážejí na nedohledných rybnících a zakřivení země ohýbá hladinu Lipenské přehrady stejně v období pozdního socialismu i raného kapitalismu. Jižní Čechy jsou nekonečná idyla.

Co je pod povrchem, málokoho zajímá. Bývali tu Schwarzenbergové, pak komunisté, teď draví podnikatelé. Mocenské poměry však jsou nastaveny tak, aby byl klid a každý si přišel na své.

Jižní Čechy byly krajem kovozemědělců i pracovníků v cestovním ruchu a jejich představitelem se po listopadu 1989 stal místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý. Následující roky nepsaný vládce regionu. Jak si stojí dnes? Kromě všech dalších aktivit je pro jeho postavení klíčové, že se svými lidmi dokáže do jižních Čech „přitáhnout peníze” ze státního i evropského rozpočtu. Třeba se přitom nedodržují všechna pravidla a obcházejí zákony, ale právě z těchto peněz jsou ve výsledku zaplaceni všichni jihočeští zaměstnanci a živnostníci.

Jihočeský kraj, to není jen Pavel Dlouhý. Své vlivné stoupence tu má i prezident Miloš Zeman, do TOP 10 regionu se dostali i bývalí ministři, jeden komunista a hned několik sociálních demokratů. Žebříček Neovlivní.cz otevírá číslem 10.

Číslo 10: Ivo Nejdl, byznysmen

TOP 10 v Jihočeském kraji: Jiří Nejdl

Bývalý manažer skupiny PPF, v jižních Čechách je dnes představitelem nové generace investorů. Jménem společnosti Carpaterra Capital Partners, která jako sídlo uvádí poštovní schránku na Britských Panenských ostrovech, kontroluje Teplárnu Planá, která zásobuje teplem dvě části táborské aglomerace, města Planá a Sezimovo Ústí.

S další firmou CB-City Park se pustil v Českých Budějovicích do jednoho z aktuálně největších developerských projektů: Postavil gigantický bytový dům Dlouhá Louka u místního parku Stromovka.

O Nejdlově vlivu svědčí, že budějovická radnice jeho plány aktivně podporuje, i když nezná majetkovou strukturu Carpaterry. V Budějovicích se spekuluje o možných vazbách na Rusko. Jedním z důvodů je veřejně dostupná informace, že stejnou poštovní schránku (Trident Chambres, P.O.Box 146, Road Town) užívá společně s Carpaterrou společnost Mail.ru Group, kterou kontroluje nejbohatší Rus Ališer Usmanov.

Sama společnost podobné spojení odmítá. “Mateřská společnost Carpaterra Capital Partners Ltd., ani jednotlivé společnosti v České republice aktuálně nevyužívají k financování svých projektů ‘ruský kapitál’, ani nikterak nespolupracují se společností Mail.ru Group, která sídlí na stejné adrese,” uvedl Miroslav Beneš, mluvčí společnosti C-Energy Bohemia s.r.o., která je vlastněná skupinou Carpaterra. “Jakékoli propojování s ruským kapitálem důrazně odmítáme.”

Partnerem ve společnosti Carpaterra je spolu s Ivo Nejdlem ještě Michal Šušák. Ten koncem koncem 90. let patřil k hvězdám českého investičního nebe, asistoval u všech velkých privatizací, pomáhal prodávat například Český Telecom či IPB banku.

A stejně jako Nejdl pracoval pro Petra Kellnera. Loni byl v Rumunsku v nepřítomnosti odsouzen na čtyři roky za ekonomickou špionáž. On sám vinu odmítal a veřejně prohlásil, že vyšetřování případu bylo politicky motivováno.