TOP 10 vlivných na jihu: Kdo je číslo 9

V jižních Čechách politické podsvětí neřeší své spory jako na severu Čech, kde místního bosse Housku dokonce zastřelili. Přesto jde o kraj, který už jednou provždy zůstane zapsaný jako ten, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej tehdejší premiér Topolánek mimo jiné na adresu jihočeského neformálního vládce Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.

ČÍSLO 9: Zdeněk Zbytek, podnikatel

Bývalý důstojník komunistické Československé armády, dnes významný jihočeský podnikatel v cestovním ruchu a lobbista s kontakty v Rusku. Organizuje společné akce pro podnikatele a politiky z jižních Čech a ruské Sverdlovské oblasti.

TOP 10 v Jihočeském kraji: Zdeněk Zbytek

Jeho hlavní devizou – kromě byznysu s Ruskem – díky níž se nominoval do desítky nejvlivnějších postav jižních Čech, se jmenuje Miloš Zeman. Zdeněk Zbytek se s prezidentem přátelí desetiletí, byl to on, kdo ho přemluvil k návratu do politiky a významně se podílel na vítězství v prezidentském klání. Zakládal pro něj Stranu práv občanů (Zemanovci), kterou také na jihu Čech později řídil.

V současné době investuje především do rekreačních zařízení v lipenském regionu. Vlastní například hotel Kilián v Loučovicích nedaleko přehrady, kde organizuje a spolufinancuje řadu sportovních a kulturních projektů.

Zeman ovšem není jediným jeho kontaktem do vysoké politiky. Zdeněk Zbytek má dlouhodobě vynikající vztahy s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem – ostatně pro něj podle zjištění Neovlivní.cz před pár měsíci připravil projekt Česko-slovensko-íránské obchodní komory.

“Požádal jej o to Filip, který potřeboval narychlo vyřešit obchodní komunikaci s Íránem a Zdeněk mu to obratem zařídil. Přizval k tomu Jana Kavana, který coby bývalý šéf valného shromáždění OSN tomu má dávat punc věrohodnosti, stejně jako další ministři ze Zemanovy vlády,” poodhalil zákulisí vzniku komory jeden ze Zbytkových spolupracovníků.

TOP 10 na jihu

» Číslo 10: Ivo Nejdl

Právě již zmiňovaného šéfa komunistů Filipa spojuje se Zbytkem a jižními Čechy ještě další aktivita: společně s hlubockým starostou Jirsou prosazují intenzivnější ekonomické využití Šumavy pro turistiku a těžbu dřeva.

K výčtu politických kontaktů Zbytka je třeba připočíst ještě sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Zimolu a “knížete z Hluboké”, zákulisního hráče Pavla Dlouhého.

Vliv Zdeňka Zbytka posiluje i fakt, že v jižních Čechách hojně čteném listu Deník pracuje jeho manželka.