TOP 10 vlivných v českém showbyznysu 2017: Nastal čas návratů

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je showbyznys. Kdo ovšem tu továrnu aktuálně řídí? Tváře, které diváci estrád, návštěvníci divadel či muzikálů a hltači bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Kdo patří mezi deset klíčových hráčů?

Neovlivní.cz pravidelně sestavuje a aktualizuje žebříčky nejvlivnějších lidí v různých oblastech veřejného života. V showbyznysu jde o složitou matematiku: branže je rozmanitá a každý její vlivný hráč má jiné zájmy a cíle. Při propočítávání, jakou sílu momentálně jednotlivé osobnosti této branže mají, jsme zahrnuli jak doložitelné položky, jakými jsou třeba peníze, tak subtilnější parametry – kontakty, mediální zdatnost či zásah publika.

 

Soupisku TOP 10 nejvlivnějších v českém showbyznysu jsme poprvé zveřejnili loni o prázdninách ». Od té doby však pořadím zamíchala řada událostí. Posílili lidé, kterým se podařilo uhranout publikum novými projekty, díky nimž si vysloužili pozornost médií, jiní zůstali spjati s uvadajícími projekty a ztrácí sílu tvořit nové hvězdy. V pohybu byly i peníze.

Kdo tedy aktuálně kraluje českému showbyznysovému zákulisí?

Miliardář Ivan Zach. Číslem jedna byl už v létě, od té doby své pozice ještě posílil a ostatním hráčům o pár bodů odskočil. Stalo se tak poté, co zkraje roku odkoupil (ve spolupráci s dalším byznysmenem Vladimírem Komárem) od švédské skupiny MTG druhou polovinu skupiny Prima a stal se tak neomezeným vládcem rodiny televizí. Jeho pozici by teď mohl ohrozit snad jen ten, kdo by se vrhl do odkupu nejsilnější televize na trhu. O prodeji Novy se již delší dobu spekuluje a probíhají i pokusy o jednání s americkými majiteli, zatím se ale nezdá, že by byl tento miliardový obchod na spadnutí.

Když jsme u miliard, v žebříčku si o jednu příčku kupodivu polepšil Jaromír Soukup, vládce skupiny Empresa Media, do níž patří především stanice se značkou Barrandov. Přišel sice o čínské spojence v podobě skupiny CEFC – v Česku zosobněné exministrem Jaroslavem Tvrdíkem –, pozici však upevnil vazbami na mocné, především otevřeným spojenectvím s Hradem. Miloš Zeman svou „nekampaň“ za znovuzvolení prezidentem vede přes „ostré“ rozhovory právě na Barrandově. A Soukup je dokonce spolumoderuje.

Největších comebacků ovšem dosáhli muži se showbyznysem po léta spjatí. Z druhé desítky vyskákal až na sedmou příčku předlistopadový boss zábavy František Janeček. Po už dřívějším uvedení světového muzikálového hitu Fantom opery dokázal zopakovat na české poměry nevídaný úspěch s Plesem upírů. Ač v pražských muzikálových divadlech vznikají stále nové projekty, nikdo nedokázal tak strhnout bulvár na svou stranu jako Janeček. Rozhodně se mu přitom vyplatila sázka na mírně kontroverzní obsazení hlavní ženské role mladičkou Natálii Grossovou, dcerou nedávno zesnulého expremiéra.

Aktuální pořadí

1. Ivan Zach, spolumajitel televize Prima a realitní magnát »
2. Martin Švehlák, ředitel zpravodajství a sportu TV Nova »
3. Radek Lain, šéfredaktor deníku Blesk »
4. Jaromír Soukup, majoritní akcionář Empresa Média a Médea Group »
5. Oldřich Lichtenberg, muzikálový producent, spolumajitel Divadla Broadway »
6. Milan Fridrich, programový ředitel České televize »
7. František Janeček, hudební producent »
8. František Nachtigall, ředitel strategického rozvoje MAFRA, a.s. »
9. Michel Fleischmann, prezident mediální skupiny Lagardére »
10. Lucie Bílá, zpěvačka, producentka, spolumajitelka Divadla Ta Fantastika »
» Jak jsme sestavovali žebříček vlivných v českém šoubyznysu

Na devátou příčku se z druhé desítky posunul také Michel Fleischmann. Jeden z nejdéle sloužících zákulisních hráčů českého showbyznysu se letos v březnu vrátil do aktivního vedení skupiny Lagardere Active. Po léta tahal za nitky z pozice prezidenta a předsedy představenstva. Po odchodu generálního ředitele Miroslava Hrnka přebírá opět plnou kontrolu i nad každodenním chodem firmy, pod níž patří především komerční rádia Frekvence 1 a Evropa 2. Zajímavé teď bude sledovat, jestli bude pokračovat symbióza s dalším vlivným z oboru – moderátorem Leošem Marešem, který se ovšem až do elitní desítky neprobojoval. Již delší dobu se spekuluje, že by se bez něj vedení Evropy 2 rádo obešlo. Otázkou je, koho by takový rozchod více poškodil.

Sledováníhodným soubojem o čelné příčky v žebříčku Neovlivní.cz bude v příštích měsících počínání ve vydavatelství MAFRA z Babišova svěřenského fondu. Vicepremiérovi manažeři totiž začali „šlapat“ do rozvoje televize, třeba přípravou prvního hraného seriálu pro internet s Janou Plodkovou v hlavní roli. To by mohlo posílit pozici aktuálně osmého Františka Nachtigalla, který u sebe showbyznysový vliv spojený s Babišovým vydavatelstvím koncentruje.

Své postavení na chvostu první desítky udržela Lucie Bílá. A to přesto, že svoje bombasticky propagované listopadové koncerty v O2 areně musela kvůli nemoci odvolat. Nejenže je v náhradním lednovém termínu bulvár hodnotil jen v superlativech, ač i někteří skalní fanoušci byli spíše na rozpacích. Bílá se vzápětí bulváru odvděčila novým vztahem s novým mužem, kdy opět umně dokázala prodat svou práci. Seznámili se totiž údajně na obnovené premiéře muzikálu Carmen. Zbývá jen tipovat, zda přijde malá krize, nebo naopak příprava třetí veselky, až se přiblíží říjnová premiéra Sestry v akci, kde se má Bílá – bez alternace – zhostit hlavní role barové zpěvačky Deloris.

Živo je i v „nižších“ patrech žebříčku, tedy na pozicích deset až dvacet. Nahoru se pomalu propracovává například Karin Vedrová, která vloni převzala vedení vydavatelství Bauer Media s nejširším portfoliem lesklých časopisů ze života hvězd. Vedrová přebírala otěže mediálního domu, jehož vlajkovou lodí je Rytmus života, právě v době, kdy jsme TOP 10 v showbyznysu prvně sestavovali. Nebylo tak zřejmé, zda se vlivu, který paleta bulvárních titulů nabízí, skutečně chopí. Podle aktuálních informací se rozhodně stala tou, kdo vydavatelství řídí pevnou rukou a vliv nepřenechává svým podřízeným.

Naopak o moc, alespoň prozatím, přišel Ondřej Zach, jenž opustil HBO. Při příští revizi ale může být vše jinak. Pozlátkový svět zábavního průmyslu skýtá mnoho šancí pro comeback.