TOP 10 vlivných v showbyznysu: 10. místo pro manipulátorku se srdíčkem

Továrna na sny, pozlátko a součást her, které lid potřebuje vedle chleba. To je šoubyznys. Kdo ovšem tu továrnu řídí? O tom, koho bude národ milovat a čí životní příběh bude s napětím sledovat, rozhodují tváře, které diváci a čtenáři bulvárních zpráv často ani neznají. Mediální manažeři, píáristé, celebrity, které ze svého jména vytvořily nezpochybnitelné značky. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček nejvlivnějších lidí v českém šoubyznysu.

Číslo 10: Lucie Bílá. Manipulátorka. Ale se srdíčkem

Narozena 7. 4. 1966 jako Hana Zaňáková, zpěvačka, producentka, spolumajitelka Divadla Ta Fantastika
„Já jsem ta sexbomba pro chudé,“ zpívá v jednom svém hitu zpěvačka Lucie Bílá. Právě lidovost, zásah širokých mas, strategie otevřeného srdce a zdůrazňování, že přes úspěch a slávu „jsem jedna z vás, lidičky“, drží nejpilnější sběratelku cen popularity i odborných ocenění na špici obliby českého a i slovenského národa už dvacet let.
lucie_bila_vliv_soubyznys

To by ovšem pro umístění v žebříčku TOP 10 vlivných lidí šoubyznysu nestačilo. Dnes totiž titulní stranu lépe prodává jiná Lucie – Vondráčková. Jenže ta, na rozdíl od své jmenovkyně, s ničím jako vliv nepracuje. Zato z Lucie Bílé se za dlouhé roky v branži stala protřelá a zocelená obchodnice.

Píáristé, novináři i manažeři se během neformálních rozhovorů s redakcí Neovlivní.cz shodli, že Lucie Bílá vytváří dojem, že se řídí jen “srdíčkem” a “mozeček” nezapojuje, ve skutečnosti je její práce s médii a veřejným míněním absolutně přesná.

“Bílá je jednou z největších manipulátorek davů a českých médií, úplná špička. Neznám jinou celebritu, která tak dokonale umí pracovat s novináři. Nikdy je neodmítne, okamžitě se stává jejich kamarádkou. Na své medializaci se zásadně podílí ona sama, obdivuhodně dokonce zvládá také krizovou komunikaci,” uvedl před třemi lety ve skandálním rozhovoru pro slovenský deník SME Pavel Novotný, který tehdy řídil progresivní bulvární web Extra.cz. Skandálním proto, že naprášil „tajné dohody“ celebrit a novinářů, a také předpověděl, že se bulvár bude na Ivetě Bartošové pást tak dlouho, dokud jí nezabije.

Pokud jde o přístup Bílé, podle popsaného principu krmí novináře dodnes. “Bylo až směšné, jak se letos skoro v každé zprávě o Bílé, kterou vydal jakýkoliv bulvár, objevilo, že se zpěvačka připravuje na svůj narozeninový obří koncert Fifty-Fifty. Přitom by se každý ten text bez této doušky obešel. To nebyla náhoda,” upozornil zdroj z prostředí „lehkého“ čtení.

Novotný v dobách, kdy působil v bulváru, nazval Bílou Andělem smrti, protože se podle něj přiživovala na smrti slavných – za všechny jmenujme Stellu Zázvorkou, Petra Hapku nebo Jiřinu Jiráskovou. Reálnější pohled je, že se Bílá zkrátka neomylně spojuje s kvalitními lidmi či značkami v oboru. Začalo to duem Soukup-Osvaldová, dnes koncertuje s někdejším dvorním klavíristou Hany Hegerové Petrem Maláskem. A když (i kvůli škrtnutým dotacím) moc neprosperovalo jí spoluvlastněné divadlo Ta Fantastika, přesídlila jako hlavní hvězda do Hudebního divadla Karlín.

K tomuto tématu

soubyznys_zabava_svetla
» Jak jsme sestavovali žebříček vlivných v českém šoubyznysu 
» Kdo skončil ve druhé desítce jméno po jménu 

Stala se tu nejen „tváří a hlasem“, ale i producentkou představení, jak přiznala v jednom z televizních dokumentů.

Producentská práce přihodila Bílé v hodnocení Neovlivní.cz cenné body. Stala se člověkem, který rozhoduje o práci ostatních – a není tím myšlena vizážistka a pár bedňáků. Přičemž platí, že když Lucie Bílá něco chce, tak to zkrátka bude.

V branži se jí hodí politické kontakty. Dlouhodobě podporovala bývalého prezidenta Václava Klause, památný je koncert, který na jeho podporu v době Sarajevského atentátu pořádala na Staroměstském náměstí. V přímé volbě pak podpořila Miloše Zemana. Přitom mu v době, kdy byl Klausovým protivníkem, nemohla přijít na jméno. Z kategorie zapomenutých je historka, jak odmítala vystoupit v Draculovi, když přišel Zeman na představení.

Konexe s prezidentem, který slavici ocenil medailí Za zásluhy, se hodí i při hledání sponzorů. Dlouhodobě je tváří (mimo jiné) vod Ondrášovka, spadajících pod impérium slovenského finančního žraloka Pavola Krúpy, a ten má k prezidentovi Zemanovi rozhodně blízko.

Co Bílé úplně nejde – ne že by o to tolik stála – je tvoření hvězd. Zvládá to u svých partnerů. Nebýt vztahu s ní, zřejmě nikdo by nevěděl, kdo je Václav Noid Bárta. Ovšem kolegyně – částečně i programově – zastiňuje. Své by o tom mohla vyprávět fenomenální zpěvačka Dasha. Titulní role v muzikálu Aida v Karlíně, již hrála, byla mediálně i propagačně zcela zastíněná rozvernou princeznou Amneris v podání Bílé.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo