Top 10 vlivných ve sportu: Marcel Chládek vypadává

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Marcel Chládek, bývalé č. 3, po odchodu z vlády z TOP 10 vypadl

Narozen 9. dubna 1968 v Rakovníku, od ledna 2014 do června 2015 ministrem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Jeho úřad rozděluje každý rok tři miliardy na sport.

Sociální demokrat Chládek vděčil za své místo v žebříčku TOP 10 – skončil mezi třemi nejvlivnějšími postavami českého sportu – výhradně své funkci a schopnostem, jak ji využít.

Za křeslo ministra a objem peněz, které spravoval, inkasoval plných sto bodů. Naopak – zejména ve srovnání s čísly 1. a 2. TOP 10 sportu – tratil Chládek v kolonce vazby a vztahy.

Ministr školství má rozhodující vliv na to, kolik peněz do českého sportu poteče. Kam půjdou tři miliardy korun – 2,6 miliardy na reprezentaci či mládež a dalších 600 milionů na investice (například rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně).
Chladek-Marcel_188

Předchozím ministrům by ovšem pouhá funkce na umístění v TOP 10 vlivných ve sportu zřejmě nestačila, agendu dotací totiž roky řídil náměstek Jan Kocourek. Chládek ale zvolil zcela jiný přístup: do rozdělování miliard se osobně vložil, byl v kontaktu s mnohými žadateli.

A nezapomínal ani na marketing. Vystupoval v televizních sportovních pořadech, veřejně mluvil o zprůhlednění financování sportu i potřebě větší finanční podpory ze strany státu, osobně řešil i krizi kolem pořádání motoristické Velké ceny Brna, kde pořadatelům přiklepl největší dotaci z rozpočtu úřadu v historii.

Těšil se navíc přízni právníka a šéfa Unie sportu Miroslava Jansty, který o něm říkal: “Ministr Chládek je pracovitý, eminentně se zajímá ve sportu a žije jím.” Janstova podpora byla důležitá i kvůli zesilujícím atakům ze strany Babišových lidí na sport, kteří chtěli dokázat, že i pod Chládkem nejsou dotace přidělovány transparentně .

Co si exministr myslel o vlivu se nicméně můžeme jen dohadovat, jeho odpověď totiž byla: “Sport patří gesčně pod ministerstvo  školství a je tedy přirozené, že ministr je jedním z neklíčovějších hráčů v této oblasti.”

Nejvlivnější českého sportu – Index Neovlivní.cz:

  • Číslo 10 najdete ZDE
  • Číslo 9 najdete ZDE
  • Číslo 8 najdete ZDE
  • Číslo 7 najdete ZDE
  • Číslo 6 najdete ZDE
  • Číslo 5 najdete ZDE
  • Číslo 4 najdete ZDE

A číslo 2 již brzy.