TOP 10 vlivných ve sportu v roce 2016: Číslo 5

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála čtyři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů. Deník Neovlivní.cz zmapoval, kdo jsou nejvlivnější postavy tuzemského sportu.

Číslo 5 – Kateřina Valachová

Narozena 15. září 1976 v Brně, právnička, od června 2015 ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR v Sobotkově vládě.

Index vlivu ve sportu: Kateřina Valachová

Před létem 2015 vystřídala v čele resortu školství kovaného straníka ČSSD Marcela Chládka, když si ji, coby schopnou právničku z Úřadu vlády, vyhlídl sám premiér.

O devět měsíců později už měla Valachová též stranickou legitimaci sociální demokracie a velmi silnou pozici v kabinetu – v bodování vlivu ve vládě, který redakce Neovlivní.cz sestavila do samostatného žebříčku, skončila na šesté příčce (podrobněji zde »). Křeslo ministryně školství chápe jako odrazový můstek k další kariéře a podle toho se chová.

Pokud jde o vliv ve sportu, pozice Valachové sílí. Místo v první desítce jí připadne už z pozice funkce. Ministryně školství má rozhodující vliv na to, kolik peněz do českého sportu poteče.

Další body nasbírala, když se jí s koncem školního roku v červnu 2016 podařilo odstavit dosavadní “pětku” zákulisí tuzemského sportu, vlivného politického náměstka pro sport Petra Hulinského. Hulinský na ministerstvu skončil a tím i jeho vliv na to, kam se bude přesouvat 3,7 miliardy z rozpočtu směrem k reprezentaci či mládeži. A určených také na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně.

Hulinský, který našel útočiště u stranického kolegy a ministra vnitra Milana Chovance, ze žebříčku vypadl úplně.

TOP 10 ve sportu
– aktuální pořadí

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek »
4. Daniel Křetínský »
5. Kateřina Valachová »
6. Petr Dvořák »
7. Daniel Beneš »
8. Jiří Kejval »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »

Jeho odchod ze školství byl přitom po nástupu Valachové podle zjištění Neovlivní.cz jen otázkou času.

Valachová je podle insiderů “jiná krevní skupina” než Hulinský, patřila v ČSSD do frakce, která divoké metody Hulinského a spol. kritizovala. Pragmatická a ambiciozní ministryně si navíc nechtěla nechat svého náměstka přerůst přes hlavu a speciálně sport si coby agendu vzala za vlastní. Většinu klíčových jednání vedla s hlavními postavami sportu ona sama, nadto našla oporu v jedničce žebříčku, šéfovi sportovní unie Miroslavu Janstovi.

I proto ministryně v samotném žebříčku poskočila. Nyní uzavírá první pětku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Za éry ministryně Valachové narostla o téměř 700 milionů částka, která ročně putuje do sportu. Valachová ovšem v souladu s názorem premiéra požaduje pro příští rok celkem 6 miliard. Startovací pozici má dobrou: kromě zmiňovaného Jansty dokázala nalézt společnou řeč i s tím,  kdo má na přerozdělování peněz v rozpočtu největší vliv – tedy s ministrem financí Andrejem Babišem. (Podrobněji zde ».)