Top 10 vlivných ve sportu v roce 2016: Číslo 6

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála čtyři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů. Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 6 – Petr Dvořák

Narozen 7. září 1964, od roku 2011 generální ředitel České televize. Předtím řídil komerční stanici Nova, když do ní majetkově vstoupila společnost PPF Petra Kellnera

Sport je Česká televize. Toto synonymum platí a díky němu se Petr Dvořák ocitl mezi velkými hráči v indexu vlivu v tuzemském sportu.

Ředitel České televize Petr Dvořák

Ředitel České televize Petr Dvořák                    (Foto: ČT24)

Za jeho šestou pozicí stojí nejen stovky milionů, které veřejná televize ročně investuje do sportovních pořadů (na jejich výrobu je to pro rok 2015 téměř půl miliardy a na nákup sportovních práv dalších 237 milionů). Významné body (75 procent) si připsal v interním hodnocení Neovlivní.cz díky tomu, že Česká televize do značné míry řídí i život sportovních klubů.

Svým  schématem a vysílacími časy například ovlivňuje, kdy se hrají jaké zápasy. Na televizi záleží, který přenos je prioritní, co se bude vysílat a komu dá přednost. Televize obecně začínají stále častěji mluvit i do pravidel sportu.

Výkonným ředitelem veřejnoprávního televizního kanálu ČT Sport je sice Jiří Ponikelský, ten se ovšem podle oslovených znalců poměrů na Kavčích horách pohybuje striktně v mantinelech nastavených Dvořákem. Proto se v TOP 10 sportu objevil generální ředitel.

Do indexu vlivu za rok 2015 se promítl i fakt, že Petr Dvořák zatím úspěšně odolává sílícímu tlaku (i od členů mediálních rad), aby Česká televize přestala některé sportovní přenosy vysílat s argumentem, že nesplňují kriteria veřejného zájmu a služby.

O samotném vlivu pak Petr Dvořák říká: “Vliv je možnost Vytvářet, být Lídrem, Inspirovat a Vést. Hlavní je, aby váš vliv na vás neměl příliš velký vliv  :-)”

TOP 10 ve sportu
– aktuální pořadí

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek »
4. Daniel Křetínský »
5. Kateřina Valachová »
6. Petr Dvořák »
7. Daniel Beneš »
8. Jiří Kejval »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »