TOP 10 vlivných ve sportu v roce 2016: Číslo 7

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála čtyři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů. Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

ČÍSLO 7 – DANIEL BENEŠ

Narozen 19. března 1970 v Havířově, od září 2011 generální ředitel a předseda představenstva polostátního energetického gigantu ČEZ. Jeho společnost je největším korporátním mecenášem sportu v České republice.

Daniel Beneš nikdy nebyl vrcholovým sportovcem ani funkcionářem. Nevedl žádný sportovní svaz ani se osobně nepodílel na pořádání významné sportovní události. Sportovní manažeři ale dobře vědí, že se vyplatí těšit se jeho přízni.

Daniel Beneš

Ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš

Benešova pozice v TOP 10 sportu pramení z jeho funkce – šéfuje firmě, která posílá do českého sportu nejvíce peněz ze všech – i s dceřinými společnostmi se bavíme o desítkách milionů korun ročně. Je to tedy i Daniel Beneš, kdo do značné míry ovlivňuje, zda bude ten či onen klub slavný a tedy bohatý, nebo upadne do zapomnění.

Převedeno na čísla: v interním měření Neovlivní.cz získal nejvíce bodů právě za funkci a miliony, o nichž rozhoduje (přes 80 procent). Další body mu naskočily za kontakty (70 procent), Beneš je známý tím, že je roky ve spojení jak s politickými špičkami, tak s hráči v pozadí jako byla třeba Jana Nagyová-Nečasová nebo Ivo Rittig.

Peníze ČEZ v praxi ilustrují například úspěchy sportovního klubu ČEZ Basketball Nymburk vlivného právníka, lobbisty blízkého ČSSD a šéfa Unie sportu Miroslava Jansty. Klub z malého středočeského města se stal jedenáctkrát po sobě mistrem ligy, v sezóně 2007 – 2008 se pak probojoval do finále druhého nejprestižnějšího basketbalového poháru Evropy.

TOP 10 ve sportu
– aktuální pořadí

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek »
4. Daniel Křetínský »
5. Kateřina Valachová »
6. Petr Dvořák »
7. Daniel Beneš »
8. Jiří Kejval »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »

ČEZ podporuje i hokejové kluby Vítkovice Steel, Škoda Plzeň a Rytíři Kladno. Jen pro rok 2015 je pak generálním partnerem Českého olympijského týmu a Českého paralympijského týmu, ČEZ Jizerské 50, Tradičních veslařských závodů 101. Primátorky, Zlaté Tretry v Ostravě, FIVB World Grand Prix Světové ligy ve volejbale žen, Světového poháru ve vodním slalomu či Mistrovství České republiky v cyklokrosu. Ale především: ČEZ podpoří českou hokejovou reprezentaci při domácím mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Zajímavé bude sledovat, jestli si Daniel Beneš svoji pozici udrží. Záležet bude na tom, zda společnost ČEZ v rámci škrtů výrazně neořezá i peníze na sport.

A co si Daniel Beneš představí pod slovem vliv? “Jsem manažer a podle toho se dívám na slovo vliv. Pro mne to je schopnost řídit záležitosti tak, aby z nich měl maximální užitek akcionář. Naše angažmá v oblasti sportu je významnou součástí naší společenské odpovědnosti. Nejde totiž jen o velké události, ale o podporu sportování široké veřejnosti a o vhodném propojení s naším marketingem a obchodem.”