Top 10 vlivu v justici: číslo 1

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


ČÍSLO 1: JOSEF BAXA

Narozen 31. prosince 1959 v Klatovech, justiční autorita a předseda Nejvyššího správního soudu.

Zdroj: nssoud.cz

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy Josef Baxa nikdy nebyl disidentem. Před listopadem 1989 pracoval jako soudce v Plzni, za opoziční smlouvy a vlády Miloše Zemana v letech 1998 až 2002 zase působil jako první náměstek ministra spravedlnosti. Spoluzakládal také plzeňská práva a učil tu i v dobách děkana Milana Kindla, kdy se tu rozdávaly tituly zájmovým lidem a budovala se nebezpečná klientelistická síť.

Přesto Baxovu pozici nic z toho nepoznamenalo.

Naopak: jeho pověst a vliv v justici i na veřejnosti rok od roku sílí. Má totiž vlastnost, díky níž si postupně vybudoval v české justici výsadní postavení: ať pracuje kdekoliv, zachová si morální kredit a s nikým si takzvaně nezavdá. Neuzavírá “kamarádšofty”, nechodí na pochybné večírky, nenechá se zlákat pozlátkem života ve vysoké společnosti. Jeho přirozená autorita a vysoká odbornost mu vždy pomáhaly k tomu, že se mohl v jakékoliv společnosti chovat autonomně.

“Snažím se zachovat si vždy a všude vlastnosti soudce a nikdy se jim nezpronevěřit. Nezadat si s politikou, chránit si svoji odbornost a svůj nezávislý pohled,” opakoval v minulosti několikrát.

Nejen to: Josef Baxa využívá toho, že je mužem praxe a schopným manažerem, žádným nepraktickým akademikem či soudcem žijícím ve vakuu vlastní profese. V justici, státní správě a politice nasbíral během života mimořádné kontakty.  A čtyřleté období ve funkci náměstka ministra spravedlnosti jej naučilo, jak je mistrně využít. Tedy – že k prosazení některého svého návrhu nestačí být jen odborně zdatný, umět argumentovat a mít pravdu. Baxa umí kalkulovat a taktizovat. Prostě najít cesty, jak dosáhnout svého.

“No, já opravdu upřímně musím říct, že ta zkušenost ve státní správě byla pro mne velmi, velmi důležitá, že jsem poznal, jak to ve státní správě, v exekutivě i v politice vlastně chodí,” přiznával Baxa v roce 2003 v rozhovoru pro české vysílání BBC.

Kontakty, rozhled v zákulisí i schopnost utvářet dílčí koalice k prosazení svých myšlenek by ale inteligentnímu právníkovi k vlivu nestačily. Přelomovým okamžikem jeho života byl rok 2002, kdy jako náměstek ministra spravedlnosti vybudoval “na zelené louce” zcela nový Nejvyšší správní soud, sehnal pro něj dostatek peněz a 2. ledna 2003 usedl do jeho čela.

TOP 10 v justici: Josef Baxa

Na Nejvyšším správním soudu se naplno projevily Baxovy manažerské schopnosti. Soustředil kolem sebe nejlepší právníky a vytvořil jim skvělé podmínky pro práci. Dnes je tak NSS nejlépe fungujícím soudem v zemi.

Dalším krokem v cestě k nejvlivnější pozici v české justici pro Baxu bylo spojenectví s vlivným předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Byli to právě oni dva, kdo nedávno u prezidenta Miloše Zemana zařídili, že se – k překvapení všech – stal novým předsedou Nejvyššího soudu jejich favorit Pavel Šámal.

Na Baxu teď čeká důležitý krok, který rozhodne, zda svou pozici v justici udrží či ještě posílí, nebo naopak: musí “přestoupit” na Ústavní soud, v jehož čele by měl za dva roky vystřídat Pavla Rychetského. Podaří se mu to?

Josef Baxa má o vlivu zcela jasnou představu: “Mít vliv znamená působit na určité jevy v určitých situacích, aby se něco stalo nebo aby se něco nestalo. Můžete někdy něco prosadit, nebo něčemu zabránit. To je vliv.”


»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 10 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 9 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 8 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 7 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 6 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 5 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 4 ZDE

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 3 ZDE 

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 2 ZDE