© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.
TOP 10 české justice obsahuje jména širší veřejnosti prakticky neznámá. Ale i právníky, kteří se v hlavních zprávách rubrik politika, právo a spravedlnost objevují pravidelně.
První desítka nejvlivnějších mužů a žen české justice postihuje obě oblasti vlivu: mocenský i ten intelektuální. Díky tomu se v žebříčku najdou jak advokáti, tak představitelé soudní moci.
Jedním z důležitých kriterií v interním měření bylo, zda hodnocení právníci své schopnosti uplatňují jen ve vlastním byznysu nebo je dávají k dispozici “celé společnosti”. A také, jak své – často brilantní právní názory – dokáží přetavit v reálný úspěch. Tedy je prosadit v praxi.
Číslo 10 – Tomáš Gřivna
Narozen 30. června 1975, úspěšný obhájce, majitel právní kanceláře, akademik a legislativec.
Advokát Tomáš Gřivna není tak mediálně známý jako jeho kolegové Tomáš Sokol či Josef Lžičař, ani není tak proslulý zákulisní obratností jako někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Přesto u sebe Gřivna nenápadně soustředil takovou moc, že mu v žebříčku Neovlivní.cz patří desáté místo.
Pozici Tomáše Gřivny ovlivnil fakt, že se v jeho osobě spojují klíčové právnické oblasti: advokacie, akademická půda i tvorba zákonů.
Jako advokát asistuje u většiny velkých kriminálních kauz: Nagyová, OKD, Promopro či Vít Bárta a vynášení informací z BIS. Za schopnost prosadit v kauzách svůj právní názor dosáhl v měření Neovlivní.cz 60%.
Byl to totiž on, kdo vymyslel pro svého klienta – obviněného exposlance Bártu – úspěšnou strategii, jak se vyhnout stíhání pro korupci v kauze Škárka, Kočí. Tou taktikou byla stížnost k Nejvyššímu soudu s argumentací, že se na Bártovo jednání na poslaneckém klubu vztahuje imunita. Tento recept pak s kolegy úspěšně zopakoval v kauze Nagyová u exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře.
Jako předseda Komise pro trestní právo Legislativní rady vlády navíc Gřivna radí kabinetu Bohuslava Sobotky. Kromě jiného se na něj jako na odborníka obracejí politici i velké firmy (jako obviněný stavební obr Metrostav), když se dostanou do potíží.
Jako zakladatel a hnací motor lobbistické Unie obhájců dokáže vyvinout tlak také na státní zástupce, aby s klienty jeho i kolegů zacházeli podle zákona. Jeho další devizou, za niž se mu v žebříčku Neovlivní.cz připočetly významné body, je i mediální obratnost, díky níž dokáže obracet veřejné mínění ve prospěch svých klientů, což se ukázalo třeba v kauze Nagyová. A konečně: jako jedna z výrazných postav pražské právnické fakulty spoluutváří pohled studentů na právo a spravedlnost.
Gřivna ale píše i konkrétní zákony. Je hlavním tvůrcem zákona o obětech trestných činů a nyní dokonce výkonným šéfem komise ministerstva spravedlnosti, která má na starosti revizi trestního řádu. A netratil ani v kolonce kontakty: léta třeba sdílí kancelář na pražských právech s novým předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem, s kterým jej pojí přátelství.
“Vliv si představuji jako schopnost prosadit a věrohodně obhájit svůj odborný názor, ať už mezi akademiky, právníky či třeba před soudem. Nejde mi o mocenský vliv. Snažím se vždy striktně oddělovat své aktivity: tedy obhájce, legislativce či akademika,” říká Tomáš Gřivna.