© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.
Narozen 17. srpna 1943 v Praze, respektovaný právník, bývalý vicepremiér a od srpna 2003 předseda Ústavního soudu České republiky.
Kdyby Pavel Rychetský veřejně neslíbil svůj odchod z čela Ústavního soudu v roce 2017, a tím neoslabil svou pozici, byl by dnes v žebříčku Neovlivní.cz zřejmě na samém vrcholu. Takhle skončil těsně pod ním.
Svou mocenskou pozici Rychetský budoval trpělivě dlouhá léta. Díky tomu stojí na třech silných pilířích: právní erudici, celospolečenském respektu a výborných vztazích s politickými elitami. S nástupem prezidenta Miloše Zemana do funkce se pak vše spojilo a Rychetského pozice se stala neotřesitelnou.
„Pavel Rychetský je skvělý právník, ústavní soudce a v mé vládě byl i skvělým předsedou legislativní rady,“ chválí ho Miloš Zeman.
Současný šéf Ústavního soudu si začal budovat kontakty jako mladý právník, kdy se stal signatářem Chartou 77, hájil obžalované v politických procesech a publikoval v samizdatu i exilových časopisech. Po revoluci v roce 1989 obsadili disidenti nejdůležitější funkce v zemi a stranou nezůstal ani Rychetský. I díky přátelství s Havlem se v červnu 1990 stal místopředsedou československé vlády, stejnou funkci obsadil po letech i v Zemanově kabinetu. Respektoval ho navíc i Václav Klaus, třetí nejdůležitější polistopadový politik (byť se vztah obou mužů postupně zhoršoval).
Někdejší advokát a politik vybudoval z Ústavního soudu silnou instituci: protiváhu vládě a parlamentu. Rychetský postupně vytvořil tandem s druhým významným představitelem justice: předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Společně pak bojovali za očistu justice a státního zastupitelství či za změny v samotném fungování soudů.
Rychetského vliv zesílil poté, co se prezidentem stal jeho přítel Miloš Zeman. Bylo to v roce 2013, kdy Rychetskému zrovna vypršel desetiletý mandát ústavního soudce. „Určitě chci, aby Pavel Rychetský ve funkci pokračoval,“ prohlásil Zeman a svého někdejšího vicepremiéra přemluvil k prodloužení mandátu v čele soudu. Ale jen do roku 2017. „Berte jako gentlemanský slib, že tam nebudu deset let,“ slíbil veřejně Rychetský.
Díky přátelství se Zemanem má dnes možnost formovat Ústavní soud i celou justici jako nikdy předtím. Příklad za všechny: byla to právě dvojice Rychetský – Baxa, která u prezidenta zařídila, že se k překvapení všech stal novým předsedou Nejvyššího soudu Pavel Šámal.