TOP 10 vlivu v justici: číslo 3

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


ČÍSLO 3: LENKA BRADÁČOVÁ

Zdroj: ČT

Narozena 1. března 1973 v Roudnici nad Labem, žalobkyně, od června 2012 řídí Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Jediná žena v žebříčku Neovlivní.cz by se do TOP 10 justice zcela jistě prosadila už jen díky funkci, kterou zastává.

Přímo do první trojice ji ale nominovala její erudice, kterou v oblasti trestního práva nezpochybňují ani její odpůrci. A zejména schopnost oslovit skrze média laickou veřejnost, u níž se těší pověsti bojovnice proti korupci.

Tým žalobců pod vedením Bradáčové řeší ty nejcitlivější kauzy v zemi, často s přesahem do politiky – jako například nejnověji případ IT zakázky na ministerstvu pro místní rozvoj, údajné finanční machinace v nemocnici Na Homolce či případ Iva Rittiga.

TOP 10 v justici: Lenka Bradáčová

Ostatně proto se vždycky o post šéfa vrchních žalobců v Praze sváděly tvrdé zákulisní bitvy. Samotná funkce tedy v bodování Neovlivní.cz vynesla Bradáčové 90%.

Nezanedbatelný je ale u Lenky Bradáčové i společenský vliv, kde dosahuje 85% bodů. (Mimochodem v tomto ohledu válcuje svého nadřízeného Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.) Vrchní žalobkyně je totiž díky svému mediálnímu obrazu v tuto chvíli v podstatě neodvolatelná.

Už při nástupu do funkce ji pomohla kauza Davida Ratha, jejíž vyšetřování řídila, později svou pozici upevnila například zatčením Marka Dalíka.

Lenka Bradáčová žije prací, úzkostlivě si hlídá, aby žádný její krok nemohl být vykládaný dvěma způsoby. Stejně tak si hlídá, aby nemohla být spojena s žádnou vlivovou či politickou zákulisní lobby.

A o vlivu pak říká: “Vliv vnímám jako možnost změny.”

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 10 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 9 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 8 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 7 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 6 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 5 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 4 ZDE