TOP 10 vlivu v justici: číslo 8

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


 ČÍSLO 5: ROBERT PELIKÁN

Pozn. red: Předkládáme vám text, který vznikl a byl publikován v dubnu krátce po příchodu Roberta Pelikána na ministerstvo spravedlnosti. V té době se v žebříčku vlivu vyhoupl na pátou příčku. Během pěti měsíců se však propadl na osmou pozici. Důvody jsme rozebrali zde ». Neo, 10. 8. 2015

Narozen 18. října 1979 v Praze, ministr spravedlnosti za ANO a blízký spolupracovník Andreje Babiše

Pelikán je typickým příkladem muže dvou tváří: na jedné straně vysoce inteligentní advokát se slušnou pověstí, který pomáhal třeba obyvatelům bytů OKD v boji za rozkrytí okolností nevýhodné privatizaci této černouhelné firmy.

“Já s ním mám po odborné i lidské stránce skvělé zkušenosti. Je nejen odborně zdatný, ale má i sociální cítění a nejde primárně po zisku, ale po spravedlnosti,” říká šéf sdružení OKDbyty.cz Roman Macháček.

TOP 10 v justici: Robert Pelikán

Politik Pelikán se ale už tak dobré pověsti netěší. Naopak: za deset měsíců na ministerstvu spravedlnosti dokázal svými návrhy a přezíravostí naštvat soudce, státní zástupce i politiky. V některých případech zase prokázal svůj pragmatismus, jako by byl letitým politickým matadorem.

Pelikánovo chování demonstruje jeho předchůdkyně Helena Válková na příkladu zákona o státním zastupitelství, který za jejího ministrování striktně odmítal. “Tvrdil mi, že na kompromisy nepůjde,” říká Válková. Jakmile jí ale Pelikán ve funkci vystřídal, hned se s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem dohodl.

Byť je Pelikán ministrem spravedlnosti a za funkci nasbíral 80% bodů, zaujal v žebříčku deníku Neovlivní.cz “až” páté místo. Z titulu své funkce má sice v rukou peníze pro soudy i státní zástupce, jmenování žalobců či kárná řízení, na druhou stranu nemá ale oporu v klíčových justičních funkcionářích. Boj s nimi přitom každého ministra výrazně oslabí.

Neochota ke kompromisům jej také připravila o desítky bodů v hodnocení Neovlivní.cz. Naopak výrazně bodoval v kolonce užitečných kontaktů, zejména na lídra ANO Andreje Babiše, s kterým má společný i “tah na branku”.

Když Pelikán loni nastoupil na ministerstvo spravedlnosti, měl krýt záda zmiňované Heleně Válkové. I ona ale naznačuje, že místo toho pod ní spíše podřezal pomyslnou větev a letos v březnu ji ve funkci vystřídal. “Pelikán je ve velmi úzkém kontaktu s Andrejem Babišem. Když byl mým náměstkem, často za ním jezdil na finance. Je tam velmi úzký vztah,” tvrdí Válková.

»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 10 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 9 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 8 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 7 ZDE
»TOP 10 vlivu v justici: Číslo 6 ZDE