TOP 10 vlivu v justici: číslo 5

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


 

ČÍSLO 5 – PAVEL NĚMEC

Pavel NÌMEC - poslanec

Narozen 20. července 1971 v Praze, právník, spolumajitel advokátní kanceláře Němec Bláha Navrátilová, někdejší ministr spravedlnosti a místopředseda vlády.

Přestože je minulostí doba, kdy u sebe Němec soustředil moc nad českou justicí a – společně s místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a nejvyšší žalobkyní Renatou Veseckou – tvořili nerozlučnou trojici, do žebříku TOP 10 stále jednoznačně patří.

Němec obsadil v hodnocení Neovlivní.cz pátou příčku. Jeho vliv nespočívá ve funkci či nezpochybnitelné odborné erudici. Drtivou většinu bodů sesbíral za kontakty v justici, politice i advokacii. Skóre mu vylepšily také úspěchy v miliardových arbitrážích a rovněž fakt, že jeho zákulisních schopností využívají mnohá právnická esa v této zemi.

Deník Neovlivní.cz hovořil hned s několika renomovanými advokáty, jejichž odpovědi se vzácně shodovaly: když potřebujeme něco řešit v justici, jdeme jako první za Pavlem Němcem.

Někdejší šéf Unie svobody dokázal za necelé dva roky v křesle ministra spravedlnosti v letech 2004 až 2006 nashromáždit tolik kontaktů v resortu jako nikdo jiný. Když pak nastoupila vláda Mirka Topolánka, byl to právě Němec, kdo v zákulisí hasil největší kauzy kabinetu: třeba případ vicepremiéra Čunka. O jeho vazbách svědčí i tradiční lednový večírek – kam zavítali dva expremiéři, poslanci, soudci či vlivní advokáti.

TOP 10 v justici: Pavel Němec

Němcova pozice je nicméně ohrožená příchodem nové garnitury na ministerstvo spravedlnosti; jde o lidi spojené s Andrejem Babišem, který nepatří mezi Němcovy spojence. Jeho klíčoví spolupracovníci Vesecká a Kučera nadto z justice odešli.

O Němcově vlivu vypovídá kromě rozsáhlých kontaktů i fakt, že jej stále jako právníka potichu využívá stát v miliardových sporech. Někdejší ministr hrál podle zjištění Neovlivní.cz významnou roli například ve vítězné arbitráži státu v kauze Diag Human či ve sporu mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a pražským soukromým zařízením Protonové centrum.

Němcovu pozici v TOP 10 vyztužily i jeho vazby na nový web Česká justice, který cílí na právníky. Portál založili Petr Dimun a Ivo Hartmann, někdejší blízcí spolupracovníci Němce. A obsah České justice je často nakloněn právě lidem z okruhu Němce.

Pavel Němec na otázky ohledně svého vlivu v justici neodpověděl. V neformálním rozhovoru pro Neovlivní.cz nicméně před časem svoji roli bagatelizoval slovy: “Jsem jen středostavovský advokát.”