Top 10 vlivu v justici: číslo 6

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


Číslo 6 – Karel Muzikář mladší

Narozen 1. července 1963, právník, hlavní partner české pobočky kanceláře Weil, Gotshal and Manges.

Zdroj: Weil.com

Zdroj: Weil.com

Karel Muzikář je jedním z mála advokátů, u nichž deník Neolivní.cz nenarazil na pochybnosti odborné veřejnosti, zda mezi nejvlivnější právníky v Česku patří.

V žebříku TOP 10 obsadil šestou příčku, kterou výrazněji ovlivnily následující parametry interního bodování: kontakty, odborné renomé a zakázky od veřejné správy. Za ty dostal Muzikář 90 procent bodů.

Mezinárodní kancelář Weil, Gotshal and Manges je největší kancelář na světě, která se specializuje na government. Stejné to je i s její českou pobočkou, kde je Muzikář partnerem. Kancelář zastupuje stát – například ministerstvo dopravy či pražský magistrát -, v desítkách miliardových arbitrážích a soudních sporů.

O největší sumu – 16,4 miliardy korun – se hrálo ve více než desetileté právní bitvě o odškodné za zatopení ostravské chemičky Ostramo při povodních  v roce 1997. Spor skončil loni vítězstvím státního podniku Povodí Odry, kterou zastupovala právě Muzikářova advokátní kancelář.

Nesporné odborné kvality kanceláře “vyztužil” Karel Muzikář i rozsáhlou sítí užitečných kontaktů. Pracoval pro dva prezidenty – Václava Havla i Václava Klause. Vždy vycházel výborně s ministry dopravy, osobní kontakt s úřadem jeho spolupracovníci popisují ve frekvenci jednou až dvakrát týdně.

TOP 10 v justici: Karel Muzikář mladší

Nejlepší vazby měl na občanské demokraty, třeba s někdejším primátorem Pavlem Bémem byli spolužáci na gymnáziu.

Ač se po zatčení Jany Nagyové a pádu vlády Petra Nečase zdálo, že Muzikář oslabuje, ukázalo se, že se neztratí ani v “nové době”. Mezi jeho současné nejužitečnější kontakty patří vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ten se ostatně objevil i na narozeninové oslavě Muzikářova otce, nestora tuzemského lobbingu.

Právě kvůli politickým kontaktům čas od času čelí kritice, že jsou jeho klíčem k veřejným zakázkám. Muzikář na to vždy opáčil, že rozhodující jsou výsledky. Za uplynulé roky advokátní kancelář uvádí, že státu zachránila přes 30 miliard korun.

“Vliv je obecně schopnost přesvědčit ostatní o svém náhledu na věc,” odpověděl Karel Muzikář pro Neovlivní.cz.  “Pokud lidé naslouchají odborným právním radám mým a kanceláře, kterou dlouhá léta řídím, protože se domnívají, že tyto rady jsou pro ně přínosné v jejich podnikání nebo jiných právních záležitostech, pak je to nepochybně určitá forma vlivu.  Pokud jim tyto právní rady zajistí úspěch ve věci, pak je to vliv, na který jsem přirozeně hrdý.  Nemyslím si ale, že bych měl vliv v jiných podobách mimo rámec své profese.”