Top 10 vlivu v justici: číslo 9

Píší zákony, které ovlivňují životy nás všech. Angažují se v kauzách, kvůli nimž padají vlády. Hledáme u nich zastání, když všechno ostatní selže. Právníci. Deník Neovlivní.cz připravil žebříček deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.


 

Číslo 9 – Pavel Zeman

zeman

Narozen 18. listopadu 1972, žalobce, od roku 2011 řídí Nejvyšší státní zastupitelství

V politice by mu slušelo motto lidovců klidná síla.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman při veřejných  vystoupeních skutečně nestrhává davy, i veřejnost si se státním zastupitelstvím spojuje spíše mediálně zdatnou Lenku Bradáčovou.

Do TOP 10 české justice se ale probojoval hlavně díky zarputilosti, s níž nakonec ve většině klíčových věcí prosadil svou.

Díky čemu si tedy v hodnocení Neovlivní.cz připsal téměř 80 procent bodů v kolonce, v níž jsme posuzovali reálné uplatnění vlivu?

1. Dokázal u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prosadit návrh zákona o státním zastupitelství, který mimo jiné posiluje nezávislost žalobců.  Po kauze Nagyová a razantním postupu olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana přitom velká část politiků nechtěla o větší nezávislosti státních zástupců ani slyšet.

2. Klíčové posty ve státním zastupitelství obsadil svými lidmi. Přes odpor ODS dostal do čela pražského vrchního státního zastupitelství Lenku Bradáčovou, z (u politiků) neoblíbeného Igora Stříže udělal svého I. náměstka a ve funkci podporuje i Ištvana, po jehož odvolání část politiků po kauze Nagyová volala. Zároveň donutil odejít ze soustavy celou předchozí garnituru v čele s vrchním žalobcem Vlastimilem Rampulou a jeho náměstkem Liborem Grygárkem.

Pozici Pavla Zemana v TOP 10 Neovlivní.cz posílil také respekt, který si ve své komunitě i mezi politiky vybudoval. Platí za člověka, který se nenechá nikým ovlivnit. Vítězně vyšel ze střetu s kontroverzním žalobcem Rampulou, vlivnými občanskými demokraty odmítajícími Lenku Bradáčovou či naposledy s náměstkyní ministra spravedlnosti Hanou Marvanovou, která – dle jeho mínění – nepřípustně zasahovala do jeho kompetencí.

TOP 10 v justici: Pavel Zeman

Zeman ale i přes svou zdrženlivost dokáže být pragmatikem a udržuje dobré vztahy napříč politikou. Vychází s občanským demokratem a bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem či jeho nástupkyní v Zemanově úřednické vládě, sociální demokratkou Marií Benešovou.

O vlivu pak říká: “Snažím se svou práci vykonávat vždy v souladu se zákonem, v rámci svěřeným kompetencí a pravomocí, v tomto směru mohu z titulu své funkce ovlivňovat dění. Ale nad rámec tohoto si vlivný rozhodně nepřijdu.”

TOP 10 vlivu v justici: Číslo 10 ZDE