shutterstock_165956423

Top 10 vlivu v Praze: číslo 2

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 2: RADMILA KLESLOVÁ

Narozena 25. srpna 1963 ve Vysokém Mýtě, starostka Prahy 10, místopředsedkyně hnutí ANO a šéfka pražské organizace strany.

Radmila Kleslová, šéfka pražského sdružení ANO a starostka Prahy 10Už krátce poté, co deník Neovlivní.cz začal vytvářet žebříček nejvlivnějších lidí v Praze, bylo jasné, že v jeho čele bude protřelá obchodnice, pragmatická politička a někdejší komunistická rozvědčice Radmila Kleslová. Otázkou bylo jen to, zda bude na prvním či druhém místě.

Kleslová nakonec skončila těsně pod vrcholem. Ztratila totiž body kvůli “dívčí válce”, kterou vede s kolegyní za ANO, pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Kleslová má na magistrátu velké slovo: ať už jako členka vyjednávacího týmu ANO, kdy všechna klíčová programová či personální rozhodnutí musí odsouhlasit, nebo díky radnímu Michalu Haškovi a dalším členům Babišova hnutí zastupitelstvu, kteří jsou ji oddáni.

Ta nejdůležitější spolupracovnice, primátorka Krnáčová, jí sice vyklidila pozice a do přímého střetu s ní nejde, Radmila Kleslová se na ni ale spolehnout nemůže. A to ji oslabuje.

Jinak ovšem sbírala někdejší členka širšího vedení ČSSD body jako na běžícím pásu. Za funkci starostky městské části Prahy 10 dostala 80 %, stejně jako za vliv na rozhodování magistrátu. Ještě víc pak nasbírala za obsazování orgánů miliardových městských firem, kde ve velké míře zasedli lidé věrní právě Kleslové. Důvodem je, že městské společnosti má ve svém portfoliu radní Hašek, pravá ruka právě Kleslové.

Vliv razantní pragmatičky umocňuje fakt, že se těší důvěře lídra hnutí ANO, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Kleslová ho doprovází vlastně celou jeho novodobou kariéru. Nejdříve mu jako lobbistka a spolupracovnice pomohla vydělat velké peníze a poté, když Babiš potřeboval pomoci při tvorbě pražského sdružení ANO, přešla k němu ze sociální demokracie. “S Andrejem Babišem se znám řadu let. Když založil své politické hnutí, mluvili jsme spolu o jeho záměrech a cílech,” řekla Kleslová vloni Lidovým novinám.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Radmila Kleslová

A pokračovala: “O tom, že osobně pomohu Andreji Babišovi, jsem začala přemýšlet po loňských volbách. Řada schopných lidí z jeho okolí totiž tehdy přešla do exekutivy a v hnutí ANO museli novou situaci řešit. Na odchod z ČSSD, jejíž členkou jsem byla 20 let, jsem se připravovala několik měsíců. Se svým záměrem jsem se nijak neskrývala, naopak jsem o něm mluvila se svými kolegy i s předsedou Bohuslavem Sobotkou. Ten mým důvodům porozuměl.”

Kleslová si tak na rozdíl od velkých zavedených stran mohla vybudovat hnutí ANO v Praze od píky. A obsadit si ho svými lidmi, kteří jsou jí teď, když ANO vládne na magistrátu i městských částech, loajální.

S výjimkou tří lidí, které přivedl boss hnutí Andrej Babiš “zvenčí” jako obličeje na plakáty: zastupitelů Patrika Nachera a Elišky Kaplický a právě primátorky – ke smůle Kleslové – Krnáčové.

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 9

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 8

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 7

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 6

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 5

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 4

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 3