Top 10 vlivu v Praze: číslo 5

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 5: PETR PRCHAL

Narozen 31. května 1974 v Písku, pražský advokát, hlavní poradce primátorky Adriany Krnáčové

Advokát Petr Prchal do poslední chvíle aspiroval na ještě lepší umístění v žebříčku Neovlivní.cz než je současné páté místo. Podle znalců magistrátního prostředí má totiž takový vliv na primátorku Krnáčovou, že občas není jasné, jestli rozhoduje on nebo jeho šéfka. Po sečtení všech bodů ale nakonec Prchal zůstal až za primátorkou. Tratil totiž kvůli tomu, že nemá významnější oficiální funkci než poradce.

Za vliv na primátorku nicméně získal Prchal nejvíce bodů: devadesát procent. Krnáčová totiž bez jeho požehnání neudělá na magistrátu prakticky jediné důležité rozhodnutí. Prchal jí připomínkuje materiály z městské rady, zastupuje ji i na jednáních. Byl podrobně informován i o primátorčiných skrytých jednáních ohledně výše nájemného ve Škodově paláci, kvůli nimž čelila Krnáčová kritice i neúspěšné snaze radniční opozice o své odvolání.

“Paní primátorce poskytuji konzultace a poradenství z oblasti práva. V zásadě jakýkoliv problém, který paní primátorka řeší, má více či méně komplikovanou právní podstatu. V této souvislosti je mnohdy nutné shrnout základní právní problémy a případně analyzovat možná rizika. Jedná se zejména o otázky z oblasti veřejných zakázek, trestního práva, municipálního práva, práva obchodních společností a podobně,” řekl deníku Neovlivní.cz Prchal.

Právník Prchal má důležité slovo i při Index vlivu: TOP 10 v Praze, Petr Prchalpersonálním obsazování magistrátu. Lidé ve vedení radnice vědí, že pokud on jmenování někoho do funkce neposvětí, tak se to jednoduše nestane. “Paní primátorka se mnou konzultuje podle potřeby. Rozhodně nelze říci, že by paní primátorka potřebovala se mnou nebo s kýmkoliv jiným konzultovat veškerá rozhodnutí, která učiní,” snižuje svou důležitost nenápadný právník.

Další body v žebříčku Neovlivní.cz získal Prchal za účast v citlivých kauzách týkajících se někdejšího vládce zákulisí Ivo Rittiga. Od prosince 2013 totiž zastupuje pražský dopravní podnik mimo jiné v kauzách, v nichž je obviněn právě Rittig. Disponuje tedy citlivými informacemi.

Petr Prchal dříve pracoval pro Transparency International, neváhal ale také hájit extrémistickou Dělnickou stranu u Ústavního soudu ve věci jejího rozpuštění.

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 9

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 8

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 7

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 6