Top 10 vlivu v Praze: číslo 7

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 7: DANIEL KŘETÍNSKÝ

Narozen 9. července 1975 v Brně, miliardář ovládající Energetický a průmyslový holding a spoluvlastní mediální dům CNC.

Daniel Křetínský

Je to už druhý žebříček deníku Neovlivní.cz, v němž Daniel Křetínský bodoval. Po umístění v TOP 10 vlivu ve sportu, se dostal mezi desítku nejmocnějších postav hlavního města.

Za jeho pozicí v hlavním městě stojí především podíly v městských společnostech Pražská teplárenská a Pražské služby (80% bodů) v kombinaci s kontakty na pražské politické lídry (70% bodů).

Jako klíčový fakt se v bodování promítl jeho loňský vstup do Pražských služeb, který ve finále může vést až k ovládnutí malešické spalovny.

Křetínského odpadová firma AVE získala pětinový podíl v konkurenční městské firmě Pražské služby a utká se s ní také v zakázce na svoz odpadu v hlavním městě za více než deset miliard, kterou vypsalo nové vedení města. Pokud vyhraje, což je – vzhledem k insider informacím o konkurenci -, pravděpodobné, má už jen krok k ovládnutí spalovny.

Pro společnost Pražské služby by totiž neúspěch v tendru znamenal v podstatě byznysovou smrt a velmi pravděpodobně by musela spalovnu prodat.

Daniel Křetínský disponuje také užitečnými kontakty na hlavní hráče pražské politické scény z řad sociálních demokratů i ANO. Podle neoficiálních informací dlouhodobě spolupracuje například s lobbistkou a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou, mezi jeho další kontakty patří třeba Petr Hulínský.

K utužení vztahů Křetínskému slouží i vlastnictví fotbalové Sparty. Jak říkají někteří pražští radní: “Na VIP tribunu na Spartu zajde každý rád.”

Miliardář sice spoluvlastní i vydavatelství CNC, které kromě deníku Sport vydává i nejčtenější tuzemský list Blesk, ten mu však zatím zjevně slouží jak atomový štít, jak miliardáři říkají investicím do médií. Kupují je na ochranu před konkurencí, jako pojistku. (V případě CNS se navíc dá mluvit i o investiční akci, vydavatelství totiž jako jedno z mála stabilně vydělává.) Z pražských politiků deník Blesk nešetřil například primátorku Adrianu Krnáčovou, která má na kontě první vážnou aféru hnutí ANO. Naopak Andrej Babiš vychází z analýzy článků denníku v pozitivním světle.

Křetínský už jednou čelil politickému obvinění, že svých novin využívá k ovlivňování byznysu. A to když s tímto podezřením loni přišel bývalý náměstek primátora Jiří Vávra, kterého reportéři Blesku vyfotili na oslavě, kde se potkal s pražským kmotrem Hrdličkou.

“To, že tuto již nikterak žhavou skutečnost zveřejnil deník Blesk přesně v den konání valné hromady společnosti Pražské služby, na které hájím zájmy Hlavního města Prahy, jen dokazuje, jakými způsoby vlastník Blesku prosazuje své zájmy na úkor Prahy. Jen podotýkám, že společnost EP Industry je ve sporu s městem a chce donutit Prahu, aby prodala spalovnu v Malešicích skupině, která ovládá i nevlivnější bulvární deník v České republice. Tím by městu a jeho obyvatelům vznikla těžko napravitelná ztráta, kterou by již nikdy nebylo možné zvrátit,” napsal v tiskové zprávě Vávra.

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Daniel Křetínský

Daniel Křetínský i jeho mediální dům to ale striktně popřeli. “Neříkáme fotografům Blesku, koho mají fotit,”reagoval tehdy mluvčí Křetínského Daniel Častvaj.

 

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 9

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 8