TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 9

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.

Aktualizace: Pozice Istvána Léko posílila, v původním žebříčku skončil jako č. 10, v dubnu 2016 se posunul na devátou příčku.

 

ČÍSLO 9: ISTVÁN LÉKO

Studoval matematiku a moderní filologii na Univerzitě Karlově, posledních pětadvacet let se živí jako novinář. Nyní řídí Lidové noviny.

Index vlivu v politice: István Léko

Vliv dlouholetého novináře Istvána Léko do značné míry stojí a padá s lídrem tuzemské politické scény Andrejem Babišem.

Léko je totiž jedním z mála lidí, kterým šéf hnutí ANO a vicepremiér naslouchá. A to mimo jiné zejména při konzultacích v personální oblasti, byť sám novinář tvrdí, že jeho hlas je přeceňovaný.

“Kdybych na něj měl takový vliv, ministryně Válková by tak dlouho ve svém křesle neseděla,” naráží Léko například na epizodu s odchodem ministryně spravedlnosti. (Současně ale v rozhovoru s Neovlivní.cz přiznal, že je informovaný o chystaných personálních rošádách spojených s ministerstvem financí.)

Byla to právě Helena Válková, kdo otevřel citlivé téma symbiózy dvou přátel: politika Babiše a novináře Léka, kterému svěřil vedení svých Lidových novin. Nahlas řekla to, o čem do té doby mluvili jen insideři – ministr zneužívá svých novin k oslabování protivníků. Naposledy takto zaútočil o víkendu ministr vnitra Chovanec kvůli sporu s Babišem o finance pro Českou poštu. Babiš i Léko opakovaně takovou interpretaci ohledně vzniku obsahu Lidových novin popřeli.

Každopádně vztah Léka s politikem a podnikatelem trvá skoro dvacet let a je velmi těsný. Andrej Babiš mu skutečně důvěřuje, označuje jej za přítele. Právě za tuto vazbu István Léko inkasoval nejvíc bodů, plných 70 %.

Léko k Babišovi nepřistupuje jako novinář, ale právě jako již zmiňovaný přítel. Byl to on, kdo v Babišově průhonické Sokolovně přesvědčoval moderátora Václava Moravce, aby neodcházel z rádia Impuls, které miliardář koupil. V tomto případě nicméně neuspěl.

Do první desítky zákulisních hráčů se Léko dostal i díky svému mediálnímu obrazu. Mnoho lidí se na něj obrací právě proto, že je jejich vztah s Babišem známý. “Když chci vědět, co si myslí Babiš, sejdu se s Istvánem,” říká jeden z předních tuzemských byznysmenů.

István Léko svůj vliv na Andreje Babiše bagatelizuje: “Přeceňuje se to. Nejsem jeho poradce, jsem kamarád. Kdyby mě poslouchal, nejde do politiky a nekupuje média. Udělal obojí. Přestože jsem mu říkal, ať to nedělá. Andrej neposlouchá nikoho.”

Lékovu pozici nicméně ilustruje i jeden drobný detail. Babiš ještě v roli “pouhého” miliardáře financoval Lékův malý, vysoce ztrátový webový projekt Česká pozice. Jak sám přiznal, v posledních letech, než se Česká pozice stala součástí Lidových novin, mu posílal ročně dvacet milionů korun. Tentýž Babiš, který sám sebe označuje za “škrta”.