TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 3

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.


ČÍSLO 3: MIROSLAV JANSTA

Index vlivu v zákulisí: Miroslav Jansta

Narozen 8. března 1962, právník, lobbista a sportovní funkcionář. Dlouholetá pravá ruka šéfů sociální demokracie, dnes i prezidenta Miloše Zemana.

Když Miloš Zeman nastoupil do funkce prezidenta, mezi prvními si na Hradě připíjel s Miroslavem Janstou. Bývalý poslanec Federálního shromáždění za KSČ má totiž mezi českými lobbisty v jedné věci výsadní postavený: disponuje takovou sítí kontaktů jako nikdo jiný.

Zatímco většina hlavních zákulisních hráčů je spojena s jednou stranou či politickou garniturou, Jansta umí mluvit (skoro) s každým.

Mezi jeho přátele patřili bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek. Pomáhal i předsedovi vlády za ODS Mirku Topolánkovi, přátelí se s exministrem obrany Martinem Bartákem a není pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem. Blízko má i k jeho nástupci Miloši Zemanovi či jeho šéfporadci Martinu Nejedlému. Roky už je v přátelském kontaktu i s vicepremiérem Andrejem Babišem.

Za politické konexe inkasoval v interním hodnocení Neovlivní.cz 90% bodů. Je také jeden z mála z žebříčku, jehož pozice je v zákulisí politiky a byznysu stabilní už bezmála dvacet let. Prakticky každý rok by se objevil v první pětce.

Jansta navíc dokáže spojovat politické rivaly a obrušovat mezi nimi hrany. Právě v jeho kanceláři vznikají důležité politické či zákulisní dohody. Nedávno například promlouval do volby členů rady České televize, angažoval se v podpoře kanoisty Martina Doktora coby kandidáta do rady.

Přesto ani on není všemocný. Ukázalo se to před několika dny, kdy premiér Bohuslav Sobotka odvolal jeho aktuálního spojence pro sportovní oblast: ministra školství Marcela Chládka.

Nymburský rodák poslední roky své konexe využívá hlavně pro tuzemský sport, který se snaží finančně postavit na nohy.

Nikdy nepopíral, s čím je spojen jeho úspěch. “Díky politice jsem získal obrovský přehled, poznal myšlení důležitých lidí a měl přístup do všech archivů. A z toho žiju,” řekl kdysi Nymburskému deníku.

Každopádně platí, že kdyby nyní Janstovou prioritou nebyl sport, jeho pozice v žebříčku Neovlivní.cz by nepochybně byla vyšší. Kvůli šéfování České unie sportu mu ale nezbývá už tolik času být aktivní i v jiných oblastech.

A jako ne nepodstatný se pro jeho umístění v žebříčku ukazuje i fakt, že s Bohuslavem Sobotkou ho narozdíl od předchozích šéfů ČSSD a premiérů za tuto stranu velké přátelství nespojuje.

On sám pak formuloval vliv následovně: “Vliv je o tom, jestli jsem schopen svoji smysluplnou myšlenku prosadit a pak za ni také nést zodpovědnost. Vliv se rovná zodpovědnost. Zodpovědnost za to, k čemu ho využiji.”