TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 4

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.


ČÍSLO 4: MARTIN NEJEDLÝ

Index vlivu: Martin Nejedlý

Narozen 7. července 1966 v Kunovicích, poradce prezidenta Miloše Zemana a od listopadu 2010 místopředseda strany SPOZ.

Nebýt Miloše Zemana, Martin Nejedlý by si zjevně dělal jen svůj byznys coby jednatel české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil. Jejich seznámení ale podnikatele a lobbistu nasměrovalo jinou cestou. Dnes – i díky úspěšné operaci Zeman na Hrad – patří do první pětky nejvlivnějších zákulisních hráčů.

Nejedlý je totiž člověkem, který po “odstavení” lobbisty Miroslava Šloufa má nyní na prezidenta největší vliv. Když se hlava státu setkala v Kremlu s ruským protějškem Vladimirem Putinem, seděl u toho Nejedlý. Když je nutné něco na Hradě předjednat s některým z ministrů, chopí se toho opět Nejedlý. A když se řeší personální otázky na Hradě, má hlavní slovo…Martin Nejedlý.

“Ano, možná si pan prezident vezme má slova trošičku víc do hlavy, než od někoho jiného (.) Mám právo a možnost říct panu prezidentovi věci, které jsou mu třeba i nepříjemné. Já si vážím privilegia, že o tom přemýšlí,” řekl nedávno Nejedlý v exkluzivním rozhovoru pro deník Neovlivní.cz.

Za vliv na hlavu státu dostal místopředseda SPOZ devadesát procent. Druhý nejvyšší výsledek pak zaznamenal v kolonce kontakty. Nejedlý si za poslední roky si vybudoval obří síť známých – ať v byznyse nebo politice. A to i přesto, že ještě před pár lety jeho jméno neznali ani velcí hráči.

Z vládní sestavy se vídá třeba s ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem. V zákulisí zase s vlivným právníkem s vazbami na sociální demokracii i Hrad Miroslavem Janstou.

A v byznysu patří mezi jeho nejužitečnější kontakty šéf evropské větve Lukoilu Dimitrij Romaněnko, s nímž jsou přátelé. Významnou spojkou Nejedlého býval i jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Ale od takzvaného lánského puče se nestýkají.

Detailní přehled Nejedlého kontaktů připravil deník Neovlivní.cz v přehledné grafice ZDE.