TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 5

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.


ČÍSLO 5: JAROSLAV TVRDÍK

 

Narozen 11. září 1968, lobbista, politik, bývalý ministr v socialistických vládách.

Index vlivu: Jaroslav Tvrdík

Když před lety neslavně opouštěl ztrátové státní aerolinky, na jejichž hospodářském výsledku se výrazně podepsal, málokdo by si vsadil, že se dokáže vrátit zpět. Jaroslav Tvrdík už sice nikdy nedosáhl na srovnatelnou a viditelnou funkci, o to výraznější je jeho pozice v zákulisí. Dnes je z něj hlavní český lobbista přes Čínu s nadstandardní vazbou na tuzemského premiéra a prezidenta.

Bývalý ministr obrany Špidlovy vlády měl ostatně vždycky štěstí na mocné spojence, nejdřív to byl Stanislav Gross, později Jiří Paroubek, pak Michal Hašek a dnes je to Bohuslav Sobotka.

Když začneme odečítáním bodů, o největší počet přišel díky své jisté povahové nevyrovnanosti. (Je ale pravda, že ta už v privátu tolik nevadí, jak tomu bylo v dobách, kdy zastával veřejné funkce). V očích idealistů mu také jistě ublížil přestup ze stáje Michala Haška do stáje Bohuslava Sobotky, pragmatici to ovšem kvitují jako důkaz, že když jde za svým, cestou odhazuje zátěž. Za schopnost spojit se i s nepřítelem, tedy inkasoval 60% bodů.

Byl to přitom zmiňovaný a po “lánském puči” Tvrdíkem opuštěný Michal Hašek, kdo má rozhodující podíl na tom, že z Tvrdíka je dnes eso přes Čínu. Hašek v roli hejtmana otevřel Tvrdíkovi v Číně ty dveře, které komunální politik a dnes poslanec Jan Birke, který s touto asijskou zemí za Česko začínal, otevřít nedokázal. Zafungovala funkce hejtmana a vizitka šéfa asociace krajů v jedné osobě. A Tvrdík už se šance nepustil.

Využil svého dalšího užitečného kontaktu na Hrad, kde má hlavní slovo jeho přítel a poradce prezidenta Martin Nejedlý, a dokázal přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby s ním odjel do Číny na dnes už legendární pracovní návštěvu.

Co se týče domácích konexí, je třeba zmínit ještě dalšího zákulisního hráče, právníka Miroslava Janstu, s nímž ho po letité spolupráci už pojí přátelství.

Významné body Jaroslav Tvrdík inkasoval také za své enormní pracovní nasazení. V TOP 10 žebříčcích sestavovaných deníkem Neovlivní.cz je jednoznačně nejpracovitější postavou.