TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 7

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.


ČÍSLO 7: VLADIMÍR ŠPIDLA

Index vlivu: Vladimír Špidla

Narozen 22. dubna 1951 v Praze, bývalý premiér, předseda sociální demokracie a eurokomisař.

Vladimír Špidla má dnes stejnou funkci, jakou kdysi míval Miroslav Šlouf, ale zřejmě nemohou existovat dvě odlišnější pojetí, jak uchopit post šéfporadce předsedy vlády. Špidla nemá ambice mluvit do veřejných zakázek, nikdo od něj nečeká, že se bude snažit protěžovat spřízněné postavy.

Přesto i on se poněkud překvapivě umístil v TOP 10 zákulisního vlivu deníku Neovlivní.cz. Jeho vliv ovšem není mocenský, ale spíše ideový.

Nejvíc bodů (76%) získal v interním hodnocení za vliv na premiéra Sobotku. “V 50 až 60 procentch se shodují v pohledu na politické a sociální otázky. A to je hodně,” říká sociální demokrat, který oba zná dlouhé roky.

Sobotka a Špidla mají ještě jeden společný rys – ač na to ani jeden nevypadá, jsou ryzí pragmatici. Projevilo se to i tím, že jsou spolu schopni spolupracovat, když to byl právě Sobotka, kdo kdysi podpořil Stanislava Grosse při odvolání Vladimíra Špidly z premiérského křesla.

Špidla dnes do značné míry stojí za premiérovým postojem k Evropské unii i k Rusku. Sám sebe označuje za Evropana, členství v EU a NATO považuje za výhru a tvrdě se vymezil proti ruské anexi Krymu.

Ačkoli se veřejně vyjadřuje vesměs k sociálním otázkám, připravuje pro Sobotku například i podklady pro rozhodnutí o prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách nebo brojí proti výstavbě dalších spaloven odpadu.

Sám Špidla se ke svému vlivu na ministerského předsedu v rámci svého pracovního úvazku bavit nechce. “Je to tak intimní záležitost, že se k tomu nebudu vyjadřovat.”

Říká ovšem, že kariéru šéfa poradců premiéra bere jako zúročení svých politických znalostí a je v ní spokojený: “Je to na závěr politické kariéry, kdy máte možnost předávat své zkušenosti. Některé věci se totiž dají nabýt jen onou zkušeností, životem.”