TOP 10 vlivu v zákulisí: bývalé číslo 9

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.

Aktualizace: Pozice Martina Hoferka oslabila, v původním žebříčku skončil jako č. 9, v dubnu 2016 z TOP 10 vypadl..

 

ČÍSLO 9: MARTIN HOFEREK

Index vlivu: Martin Hoferek

Narozen 3. dubna 1974, lobbista, spolumajitel agentury Merit Government Relations.

Když těžké váhy tuzemského lobbingu v devadesátých letech hledaly někoho, koho by před sebe vystavily jako šéfa nově vzniklé asociace PR agentur, málokdo z nich by si vsadil, že za dvacet let se z Martina Hoferka stane jeden z nejvlivnějších zákulisních hráčů. Mladý sociální demokrat ale usilovně pracoval hlavně na svých politických kontaktech a dnes je z něj jeden z nejlepších expertů přes konexe v Parlamentu.

V žebříčku Neovlivní.cz obsadil deváté místo, k němuž mu výrazně dopomohla právě znalost parlamentního prostředí, za kterou inkasoval 70 procent bodů.

“Je jeden z nejlepších na sněmovnu. Nemá nějakou specializaci, je to zkrátka zprostředkovatel různých schůzek, dokáže propojovat lidi,” říká o něm další zákulisní hráč, který se za oponou byznysu a politiky pohybuje skoro čtvrt století.

Další významné body (60 procent) Martin Hoferek získal za vztah s premiérem Bohuslavem Sobotkou a jeho přítelem Radkem Pokorným. Některé zprávy dokonce hovoří o tom, že Hoferek převzal u premiéra část Pokorného agendy. Čistě proto, že vztah Sobotka-Pokorný je pod dlouholetým drobnohledem, který po loňské aféře s rolí obou pánů v kauze OKD ještě zesílil (Ukázalo se, že zatímco Sobotka v roli ministra financí doly privatizoval, přítel Pokorný radil kupci a následně státu, jak odpovídat na dotazy Bruselu ohledně pochybností kolem prodeje podniku) .

Hoferek začínal spolu s dnešním ministerským předsedou v řadách Mladých sociálních demokratů, do stejné skupiny patřil například bývalý premiér Stanislav Gross.

Pevné pouto jej pojí i s další zákulisní postavou tuzemského vlivu, někdejším ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem.

Hoferkovy kontakty ale směřují i do dalších stran – včetně těch pravicových. Před lety si kvůli tomu dokonce najal i bývalého ministra a dlouholetého ekonomického experta ODS Martina Kocourka, který pro jeho agenturu pracoval.

Sám Martin Hoferek zůstává v ústraní a svou roli nekomentuje. “Jako soukromá osoba necítím potřebu komunikovat s médii. Ve svém podnikání se zabývám transparentním lobbingem, který se týká čistě legislativy. Nikdy jsem se nepohyboval v oblasti veřejných zakázek, státních tendrů a jakýchkoli dotací. Proto nevidím důvod se zapojovat do diskuse o žebříčcích vlivných,” zdůvodnil Hoferek, proč se o svém vlivu bavit nehodlá.