Top 10 vlivu ve sportu: číslo 1

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu.

Číslo 1 – Miroslav Jansta

Narozen 8. března 1962, právník, lobbista a sportovní funkcionář. Řídí Českou unii sportu a vlastní basketbalový klub v Nymburce.

jansta

Zatímco o pořadí na prvních devíti místech žebříčku Neovlivní.cz často rozhodovalo pár procent, první příčka byla jasná “o parník”.  Miroslav Jansta získal v podstatě ve všech hodnotících kriteriích plnou stovku.

V České republice je totiž jen málo srovnatelných postav.

Bývalý poslanec Federálního shromáždění za KSČ a nymburský rodák disponuje obří sítí kontaktů, a to v nejvyšších patrech politiky i byznysu. Poslední roky své konexe využívá právě pro tuzemský sport, který se snaží finančně postavit na nohy.

Mezi jeho přátele patřili bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek, blízký vztah má s Milošem Zemanem, nebyl pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem. Janstovy známosti ale nejsou zúžené jen na “dinosaury” české politiky, roky už je v přátelském kontaktu kupříkladu s Andrejem Babišem, který do financování sportu rovněž hodlá promlouvat. Nakrátko je i s Marcelem Chládkem, současným ministrem školství.

Nikdy ostatně nepopíral, s čím je spojen jeho úspěch. “Díky politice jsem získal obrovský přehled, poznal myšlení důležitých lidí a měl přístup do všech archivů. A z toho žiju,” řekl kdysi Nymburskému deníku.

Miroslava Janstu označila za nejvlivnější postavu českého sportu i většina z těch, kteří se v žebříčku Neovlivní.cz objevili za ním.

On sám pak formuloval vliv následovně: “Vliv je o tom, jestli jsem schopen svoji smysluplnou myšlenku prosadit a pak za ni také nést zodpovědnost. Vliv se rovná zodpovědnost. Zodpovědnost za to, k čemu ho využiji.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »