TOP 10 vlivu na Ústecku: kmotr, doyen a sveřepá senátorka

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?

Pětice nejvlivnějších postav Ústeckého kraje je na první pohled značně nesourodá. Octli se v ní vedle sebe dlouholetý politický kmotr, primátorský doyen či sveřepá senátorka. Každý z nich zpravidla využívá svého vlivu k něčemu jinému, společné mají ale jedno: jejich hlas má na severu váhu, z ústraní či napřímo zasahují do místního dění.

Kdo to tedy jsou? Předkládáme čtyři jména, která v bodování Neovlivní.cz obsadila páté až druhé místo. Číslo 1 přineseme již brzy.

 

Číslo 2: Jaroslav Kubera

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Jaroslav Kubera

Primátor Teplic, senátor, doyen ODS a absolutní solitér. Jeho dvacetileté působení v čele Teplic nedokázal narušit ani loňský mohutný nástup hnutí ANO. Jaroslav Kubera je jedním z mála vrcholných představitelů ODS v regionech, na které nepadl stín podezření z korupce. Kuberovu pozici upevňují suverénní vítězství ve všech dosavadních volbách.

 


Číslo 3: Patrik Oulický

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Patrik Oulický

Bývalý představitel severočeské ODS, symbol kmotrovské politiky. Ještě před pár měsíci to vypadalo, že jeho éra končí, nyní je vše jinak. Podle znalců místních poměrů je zpět, jen není tolik vidět. Firmy, za nimiž stojí, podle nich podnikají ve vodárenském byznysu. Staré kontakty dokázal nahradit novými v nově vzniklých partajích, i ty letité jsou mu ovšem stále k užitku. Zejména po převratu na radnici v Ústí nad Labem.


Číslo 4: Alena Dernerová

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Alena Dernerová

Senátorka, zastupitelka Mostu. Lékařka, která přispěla k vyšetření machinací s evropskými dotacemi na severu či v Krajské zdravotní. Systematicky upozorňuje na předražování nákupů ve zdravotnictví. Dokázala si získat mocné spojence i v Praze, jeden čas ji bezvýhradně naslouchal i Andrej Babiš. Dernerová je pro místní poslední instancí, která může pomoci, když policie či žalobci selžou.


Číslo 5: Josef Matějka

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Josef Matějka

Ústecký podnikatel, majitel společnosti CS-Beton a hlavní postava červnového převratu na tamní radnici. V barvách ANO inicioval sestřelení vlastního primátora a následnou dohodu o novém vedení, které město vrací ke starým pořádkům. Ačkoli v radě nesedí, je v ní klíčovým hráčem. Měl našlápnuto do celostátní politiky, nyní na to může zapomenout. Z ANO byl totiž kvůli puči vyloučen.


K tomuto tématu:

Analýza: Jak se přepsala mapa vlivu Ústecka? Kmotři jsou zpět »
Tabulkový přehled: Vlivní v Ústeckém kraji na pozicích 20 až 10 »
Tabulkový přehled: Vlivní v Ústeckém kraji na pozicích 10 až 5 »
Rozhovor s Martinem Hausenblasem z Pro! Ústí: Babiš spustil něco, co nedomyslel »