TOP 7 ruských podnikatelů s největším vlivem v Česku

Deník Neovlivní.cz v uplynulých měsících mapoval napříč regiony, jaké otisky za sebou nechává v Česku ruský byznys. A také: Kdo jsou jeho nejvlivnější představitelé. Mezi hodnotící kritéria jsme zařadili kondice ovládaných firem, ale i vliv osobnosti na daný region a navázané kontakty. Představujeme vám TOP 7 ruských byznysmenů.

rusky_byznys_let_kunoviceIskander Machmudov, Andrej Kozicyn, Andrej Bokarev

Trojice ruských byznysmenů stojí za společností Let Kunovice, největším výrobcem civilní letecké techniky v ČR. Hlavní slovo má Machmudov, podle časopisu Forbes 22 nejbohatší Rus za rok 2014. V Česku se příliš nevyskytují, firmu řídí původní český management. Let Kunovice zaměstnává přes tisícovku lidí. Rusové ji zachránili před krachem.

Vladimir Ilin

Klíčová postava novoborských skláren. Bývalý funkcionář státní ruské železnice investicí do bankrotujícího Crystalexu Nový Bor podnik před lety udržel při životě. Loni už tržby skláren překročily miliardu korun. Firma je významným zaměstnavatelem v regionu, dává práci 850 lidem. Ilin žije v Praze, byznysu se v Česku věnuje celá jeho rodina.

rusky_byznys_popovRoman Popov

Ředitel První Česko-ruské Banky, jejíž dcera Evropsko-ruská banka má bankovní licenci pro Českou republiku. Popov sice vystupuje současně jako majitel, o jeho vlastnictví ale panují pochyby. Finanční ústav je spojován spíše s ruskou společností Strojtransgas, kterou kdysi vlastnil ruský premiér Viktor Černomyrdin. Právě Strojtransgas do banky původně investoval.

Peněžní ústav se podílel na financování krajní pravice ve Francii, obdobné aktivity aktivity směrem k českým uskupením se neprokázaly.

rusky_byznys_ermakovVladimir Ermakov

Stojí v čele plynárenské společnosti Vemex, dceři ruského gigantu Gazprom. Právě na spolupráci s ruským státním podnikem postavil svůj byznys.

Za roky působení v Česku si vybudoval kontakty do nejvyšších pater české politiky, včetně bývalých premiérů a současné prezidentské kanceláře. Spolupracuje i s českými plynaři jako je Karel Komárek.

rusky_byznys_rejbonokAlexandr Rebjonok

Zástupce ruské komunity investující do realit, hotelů, porcelánek a stavebnictví. Majitel karlovarského hotelu Imperial, v Česku působí roky, žije tu už od sedmdesátých let.

V devadesátých letech se stal jakýmsi portýrem pro příliv ruského kapitálu, který chce zůstat neviditelný. Spolupracoval podle dobových zpráv Respektu s dnešními významnými byznysmeny jako je Jiří Šmejc či Ivan Zach, stýkal se i s Václavem Klausem či Vladimírem Dlouhým.

Čtěte dále: Po stopách ruského byznysu v Česku »

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf