Index vlivu ve sportu: Číslo 10

Českým sportem se ročně protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu. Než se dostaneme k pořadí, přinášíme několik jmen, u nichž stojí za to vysvětlit, proč se naopak do TOP 10 nedostali:

  • Kdybychom žebříček sestavovali zkraje roku 2014, do první desítky by se dostal Jiří Kejval. Šéf českých olympioniků nicméně prohrál souboj s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou a k udržení reálného vlivu mu nepomohlo ani dlouholeté spojenectví s majitelem agentury Bison&Rose Jiřím Bisem.
  • Kdyby měla tabulka platnost měsíc, v květnu 2015 by se na čelné pozici umístil šéf hokeje a právník Tomáš Král. Jeho dlouhodobý vliv na sport je však na rozdíl od předních fotbalových funkcionářů, kteří si systematicky budují politické či byznysové kontakty, mnohonásobně menší.
  • Jedno z kritérií, které při sestavování indexu Neovlivní.cz hraje roli, je majetek či budget, který daná osoba spravuje či o něm rozhoduje. Čistě dle jmění by v desítce byl Ivo Valenta, miliardář a nově senátor. I když jeho hazardní společnost Synot propůjčila pro rok 2015 jméno fotbalové lize, rozsah jeho kontaktů a schopnost je využít zatím na TOP 10 nestačí.

Možná se v něm Valenta najde příště (počkejme například na jeho lobbingové výstupy v Senátu). Každopádně se objeví v podrobné mapě vlivu českého sportu, kterou pro rok 2015 Neovlivní.cz připravuje.

A teď již k letošnímu prvnímu žebříčku. Nepřineseme vám jej najednou, ale v několika dnech metodou klasického odpočítávání. Takže:

Číslo 10 –  Pavel Kolář 

Narozen 5. února 1963, světově uznávaný fyzioterapeut, dnes už legenda a celebrita v oboru zároveň. Je přednostou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. lékařské fakulty UK v motolské nemocnici, zároveň proděkanem 2. Lékařské fakulty UK  a provozuje Centrum pohybové medicíny. Do moderní kliniky v Praze na Chodově investoval Andrej Babiš a konají se tam mimo jiné konají i stranické sněmy hnutí ANO.

(ARCHIV: Neo)

Pavel Kolář (ARCHIV: Neo – dns-cz.com)

Jeho překvapivá pozice v TOP 10 je důkazem, že ne vždy rozhodují peníze.

Za to, že nedisponuje rozsáhlým majetkem a nemá výkonnou funkci ve sportovních strukturách sice Pavel Kolář v interním měření Neovlivní.cz sice tratil body, jeho pozici ale významně ovlivnil index kontaktů a vazeb.

Převedeno na procenta: Kolářovi například chybělo jen pět procent, aby dosáhl plné 100 bodů v kolonce konexe.

Profesor Kolář se totiž pohybuje nejen ve světě sportu, ale síť jeho kontaktů sahá i do nejvyšších pater politiky. Jen namátkou: mezi jeho pacienty patří všichni tři polistopadoví prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Potkáte ho na oslavách narozenin vlivných lobbistů. Blízký vztah má i s Andrejem Babišem, který si financování sportu našel jako svou další politickou parketu pro rok 2015.

Další významné body si Pavel Kolář v měření Neovlivní.cz připsal za skutečnost, že má přeneseně vliv na jednotlivé zápasy či výkony špičkových sportovců. Kromě toho, že léčí i světově sportovní star jako je srbský tenista Novak Djokovič, stará se v podstatě o všechna sportovní esa České republiky. Sportovci v něj mají absolutní důvěru a mnozí mu veřejně připisují zásluhy na svých medailích. “Nebýt Pavla Koláře, žádnou olympijskou vítězku nemáme,” prohlásil například v souvislosti se zlatem skifařky Miroslavy Knapkové šéf českých olympioniků Jiří Kejval.

Kromě toho, že mu všichni zvednou telefon, má Pavel Kolář ještě jednu devizu: všichni také vyslechnou jeho názor.

A co si sám Pavel Kolář představuje pod slovem vliv? “Schopnost a možnost ovlivňovat dění ve sportu organizačně, finančně i legislativně.”

A to je podle něj možné jednak z pozice funkce, ale také “nepřímo, vlivem autority silné osobnosti, či prostřednictvím silné profesní skupiny, které zajišťují možnost prosazení vlivu na sportovní dění.”

TOP 10 ve sportu – verze červen 2015

1. Miroslav Jansta »
2. Miroslav Pelta »
3. Miroslav Černošek
4. Daniel Křetínský »
5. Petr Hulinský »
6. Kateřina Valachová »
7. Petr Dvořák »
8. Daniel Beneš »
9. Jiří Holeček »
10. Pavel Kolář »