© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kandidatura Mirka Topolánka na post prezidenta sice na první pohled přišla jako blesk z čistého nebe, ve skutečnosti se na ni bývalý premiér připravoval několik týdnů. Byla to jeho sólo akce. Ve finále ale pro svůj krok získal podporu miliardářů, kteří v možném Topolánkově vítězství vidí protiváhu Andreji Babišovi.
Kandidát miliardářů spojených s ČEZ, kteří se bojí lídra hnutí ANO. I tak se v politickém zákulisí mluví o bývalém předsedovi vlády a ODS Mirkovi Topolánkovi, který včera sesbíral deset podpisů senátorů potřebných pro svoji kandidaturu na Hrad.
Ta nálepka, která se díky Topolánkově angažmá v EPH Daniela Křetínského nabízela, ale úplně nesedí. Z informací, které redakce Neovlivní.cz nasbírala v zákulisí, vyplývá, že Topolánek se rozhodl zkusit dobýt prezidentský post sám na vlastní pěst.
“Svěřil se několika lidem, že rozhodující pro něj bylo nedávné vystoupení v Devadesátce v České televizi, na které podle svých slov dostal obrovské množství pozitivních reakcí,” uvedl zdroj obeznámený s Topolánkovým soukromým zdůvodněním.
S kandidaturou přitom začal podle něj koketovat už v létě. Po prázdninách si založil Twitterový účet a 12.9. pustil do světa první příspěvek. Paradoxně o Jaroslavu Kuberovi jako o možném prezidentském kandidátovi ODS (Kubera to pak s odkazem na zákaz rodiny vzdal). Po několikaletém mediálním půstu pak následovalo několik obsáhlých rozhovorů a vyčkávání na reakce.
“Teprve, když otestoval terén a zjistil, že má šanci získat nezbytnou podporu senátorů a jeho plán nabyl reálných kontur, oznámil to Křetínskému a spol. Ti pak jeho krok podpořili,” uvedl již citovaný zdroj.
K čemu by byl skupině miliardářů, do níž kromě Daniela Křetínského patří především někdejší šéf ČEZ Martin Roman a lidé z J&T, spřízněný prezident?
Odpověď je třeba hledat ve vztahu, který k této skupině spojené se státním energetickým gigantem ČEZ má lídr hnutí ANO a pravděpodobný premiér Andrej Babiš. Především Martina Romana považuje za ztělesnění zla a korupce uplynulých let. A s ním všechny, kteří s ním spolupracují či spolupracovali. Nevraživost vůči Romanovi má kořeny v minulém desetiletí, kdy se na jeden čas podařilo šéfovi ČEZ přebít Babišův zákulisní vliv z éry socialistických vlád.
Andrej Babiš nadto podle svých spolupracovníků právě lidi kolem Martina Romana podezřívá, že proti němu poslední rok podnikají diskreditační akce. A mimo jiné je obviňuje, že stojí za Twitterovým účtem, na němž anonymní skupina skrytá za identitu estébáka Julia Šumana zveřejňovala informace proti lídrovi ANO.
“EPH se snaží vystupovat apoliticky, proto některá vyjádření Mirka Topolánka z uplynulých týdnů sledovala s jistou nervozitou. Nakonec si ale spočítali, že kdyby uspěl, bude to pro ně jen výhoda. Andrej Babiš pro ně zkrátka představuje hrozbu, netají se tím, že si to s nimi vyřídí,” uvedl jeden z politiků, který se s lidmi Romanovy skupiny v pravidelném kontaktu.
Sám Mirek Topolánek tvrdí, že se rozhodl minulé úterý. To Česká televize vysílala právě výše zmiňovaný pořad 90′ k povolební situaci. “Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy,” oznámil v neděli prostřednictvím Blesku.
Na Twitteru pak dodal: “Ich komme, ich komme. 5 senátních klubů. Asi to dám. Šílené rozhodnutí. Srdce nad rozumem. Tož tak..”
Podporu senátorů pak Mirek Topolánek získal během pondělí, den před vypršením lhůty. Shodnou okolností ten samý den nastoupil do vězení jeho někdejší přítel a rádce Marek Dalík, který společně s Topolánkem a popisovanou skupinou Martina Romana trávil před lety dovolenou v Toskánsku. A kterému podle kdysi zveřejněného odposlechu Topolánek před lety řekl: “Marku, s tebou stojím a padám.”