Trable Šlechtové s podezřelou zakázkou pokračují. Resort dostal pokutu.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu ministerstvu pro místní rozvoj za zakázku spojenou s aktualizací NENu, elektronického nástroje, který slouží k zadávání veřejných zakázek. Úřad Karly Šlechtové (ANO) má podle verdiktu zaplatit půlmilionovou pokutu. Kvůli aktualizaci NENu resort opakovaně čelil kritice, mimo jiné kvůli navýšení ceny a udělení zakázky bez soutěže.

NEN – Národní elektronický nástroj, který má zprůhlednit zadávání veřejných zakázek. Zatím ale Karle Šlechtové a jejímu resortu přináší spíše trable. Nejprve v dubnovém nálezu jeho vybudování i samotný provoz ostře zkritizoval NKÚ (externí odkaz ZDE »).

A nyní se přidal ke kritice i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Na něj se obrátily neúspěšné firmy, které nebyly připuštěny do původního a později zrušeného výběrového řízení. Stěžovaly si, že ministerstvo soutěž na aktualizaci NENu v tichosti zrušilo a pak bez soutěže zakázku zadalo jednomu z uchazečů.

Co je NEN

• Národní elektronický nástroj je elektronická aplikace pro administraci a zadávání veřejných zakázek a koncesí. Zodpovídá za ni MMR.
• Smyslem NENu je zjednodušit zadávání veřejných zakázek, zajistit jejich transparentnost a ulehčit přístup malým a středním podnikům k veřejným zakázkám.
• “S jeho pomocí MMR plánovalo v roce 2015 ušetřit pět miliard korun. NEN je sice od srpna 2015 v ostrém provozu, ale jeho vybudování, spuštění i samotný provoz provázela řada vážných problémů,” napsali kontroloři NKÚ ve svém dubnovém nálezu k NENu.

ÚOHS nyní v čerstvém verdiktu konstatoval, že takový postup ze strany ministerstva není přípustný. A dal stěžovatelům za pravdu.

“Zadavatel – Ministerstvo pro místní rozvoj – se dopustil správního deliktu…Předmětnou veřejnou zakázku zadal bez předchozího uveřejnění, přičemž takový postup není v souladu se zásadou transparentnosti a zásadou zákazu diskriminace a mohl mít vliv na výběr nevhodnější nabídky. Za spáchání správních deliktů se podle § 120 odst. 2 písm. a) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách ukládá pokuta ve výši 500 000,- Kč,” stojí  mimo jiné ve verdiktu, který padl v úterý a redakce jej má k dispozici.

Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné. Je pravděpodobné, že se proti němu ministerstvo Karly Šlechtové odvolá. Doposud totiž úředníci ministerstva pro místní rozvoj veškeré výtky k zakázce striktně odmítali.

Zakázku na aktualizaci NENu, kterou ministerstvo zadalo firmě Dezadata Group, provází řada dalších pochybností. Tak například: cena zakázky měla být původně podle zadávací dokumentace k soutěži 15 milionů. Ve finále však podle uzavřené smlouvy a jejích příloh, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, narostla na celkových 49,6 milionů korun.

Pikantní nádech příběhu dodává porovnání obchodního rejstříku a státního kontraktu s firmou Dezadata Group. Jediným subdodavatelem na zakázce má být podle přílohy číslo 5 k uzavřené smlouvě firma Dezadata s.r.o. Firmu vlastní společnost Tessela Holding, jejímž ředitelem je bratr bývalého sociálnědemokratického hejtmana Josef Tesařík. A ten je současně ředitelem a majitelem společnosti Tesco SW, která je dodavatelem a provozovatelem celého systému NEN.

Podrobnosti z rozhodnutí ÚOHS a reakci ministerstva přineseme již brzy