Tragický říjen v číslech: Jak si ČR stojí v žebříčcích covid

V počtu případů je v Evropě horší jen Belgie. Naopak ve srovnání testů se Česko hluboce propadá.

Čtyři tabulky, které dokládají, jak dramaticky česká vláda nezvládla podzimní nástup epidemie. V přepočtu na počet obyvatel máme takřka nejvíce celkových případů v Evropě (2. místo), na světě (5. místo) a dokonce i v podílu úmrtí na milion obyvatel (9. místo v EU). Naopak ve schopnosti testovat obyvatelstvo se ČR propadá, je až 52.

Navzdory tomu, že již od jara odborníci varovali před těžkým koncem roku, premiér Andrej Babiš o letních prázdninách osobně rozhodl o rozvolňování bezpečnostních opatření. Několikrát zásadně změnil strategii lékařů a tentokrát i fatálně – ČR to katapultovalo mezi nejpostiženější státy planety.

Během prázdnin, kdy již česká data prokazatelně ukazovala horšící se trend, navíc Babišovo ANO s mlčící podporou ČSSD zcela zaspalo v přípravě země na možnou vlnu nákazy. Kabinet nepřipravil nové strategie pro zdravotnictví, školství ani již těžce zasaženou ekonomiku.

Babišovi experti se v létě nevěnovali ani fungujícímu systému nemocničních lůžek či trasování nemocných. Chytrá karanténa navzdory jarní pomoci soukromého sektoru zůstala jen heslem na plakátu. Dokonce i ochranné zdravotnické vybavení stát začal znovu urychleně nakupovat až v druhé půli prázdnin. A následky?


Počet případů v Evropě v přepočtu na milion obyvatel. Šedá čísla v přepočtu na milion obyvatel (první sloupec) značí země s velmi malou populací a nízkým počtem případů, což statisticky zhoršuje jejich pozici. Fakticky lze porovnávat země s černě vyznačeným údajem – ČR je tak fakticky v Evropě druhé za Belgií. Tabulka: Worldometers/NEO

Vládní neschopnost ilustrují čtyři statistiky, srovnávající Českou republiku se zbytkem světa. V počtu případů na milion obyvatel jsme se během měsíce “propracovali” na špici Evropy. Pokud nepočítáme ministáty s minimem obyvatel (římský Vatikán a ke Španělsku přiléhající Andorru), je na kontinentu od března statisticky horší jen Belgie.

Říjen významně zhoršil českou pozici i ve světovém měřítku. V absolutním počtu případů vztaženém k velikosti populace figuruje ČR na 9. místě na světě. To je však ve srovnání zemí, které mají minimum obyvatel a jejich statistika přepočtená na milion obyvatel proto není vypovídající (Andorra, Aruba, Francouzská Guyana a Vatikán, viz. v tabulce s hvězdičkou). Mezi “velkými státy” tak ČR ve skutečnosti figuruje už na 5. místě na světě – za Bahrajnem, Katarem, Belgií a Izraelem. Jen tyto země zaznamenaly od března více případů na milion obyvatel než my.


Počet případů ve světě v přepočtu na milion obyvatel Tabulka: Worldometers/NEO

Zatímco v nárazu nemocných je Česko vpředu, v prevenci ukazují světová data naopak velmi špatný výsledek. V počtu testovaných na milion obyvatel jsme až na 52. místě na světě. V překladu, stát si nepřipravil funkční strategii k odhalování případů. Čísla, která aktuálně vidíme, tak v ČR zobrazují pouze akutní testy lidí, kteří mají na nemoc podezření. Skutečný počet případů v populaci bude podle expertů násobný, bohužel však kvůli nefungujícímu testování reálná data neznáme. V tabulce níže vidíte vybrané země ze světové padesátky, které testují více, než my.


Počet testů v přepočtu na milion obyvatel Tabulka: Worldometers/NEO

Když už bylo jasné, kolika chyb se vláda Andreje Babiše v promarněném létě dopustila, upnul se premiérův PR tým na statistiku mrtvých. Jsme v ní nejlepší, skoro nikdo na Covid-19 v ČR neumírá, tvrdil zakladatel Agroferu a hnutí ANO. Říjnová data začala i tuto marketingovou strategii nahlodávat. 


Počet mrtvých v přepočtu na milion obyvatel Tabulka: Worldometers/NEO

V rámci Evropské unie poskočila Česká republika již na 9. místo v počtu celkových obětí koronaviru na milion lidí.

V denních přírůstcích mrtvých navíc figurujeme v posledních dnech obvykle v první pětici států. V součtu úmrtí za poslední týden, přepočteném na počet obyvatel, tak ČR aktuálně podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí drží smutné první místo na světě.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email