Třetí dávka hned? Nelze kvůli systémům, tvrdí Babiš

Odcházející vláda nalila stovky milionů do fungování IT na podporu boje s epidemií, systémy jsou ale stále děravé.

Premiér v demisi Andrej Babiš tvrdí, že nyní považuje za klíčové zkrácení doby mezi druhou a třetí posilující dávkou očkování proti covid-19. Vláda je ale nachystala až od prosince.


Ilustrace: Shutterstock.com

Dřív to nejde, jak pravil premiér. “Kvůli systémům,” řekl Andrej Babiš.

Jenže ta samá vláda nalila stovky milionů do IT systémů právě proto, aby fungovaly. Jaká je praxe se opět ukázalo tento týden v pondělí, od kdy musí lidé v restauracích a například na letištích dokládat očkování nebo prodělanou nákazu. Systém zkolaboval.

Lidem se v mobilní aplikaci Tečka nezobrazoval covidový certifikát. Doporučená aktualizace nebyla možná, protože systém hlásil chybu. A vygenerovat certifikát pro papírovou podobu také nešlo, web spadnul.

“V souvislosti s tím, jak se přechází ze systému očkování-testování-nemoc na jednodušší systém očkování-nemoc, tak chytrá karanténa musela přenastavit větší množství technologických platforem a softwarových systémů. Spolu s tím došlo v pondělí k výpadkům ISINu. Déle než hodinu nemohli zdravotnictví vypisovat žádanky o testy. A nešlo zapisovat ani očkování,” řekl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Lidé v České republice už přes rok jako by žili ve smyčcce. Jakmile státní správa pod taktovkou Babišovy vlády nachystala nějakou aplikaci, která měla lidem usnadnit život nebo šlo dokonce o povinnost, bylo prakticky jisté, že systém nebude fungovat. Protože ho nikdo pořádně nepřipravil.


ČTĚTE TAKÉ: Jako ve smyčce. Web na certifikáty nefungoval, testy nebyly k dispozici


A když ministři rozhodli o nějakém líbivém kroku – jako například s PCR testováním zdarma – v praxi se ukázalo, že s tím nikdo nepočítal. A nikdo nic nenachystal, aby to mohlo fungovat. Protože to nikdo neodpracoval.

Testovací centra například zavalili během června nespokojení lidé, kteří se dožadovali zdarma PCR testu. Ty zavedla vláda o týden dříve, kdy rozhodla, že každý má nárok na PCR testy zdarma dvakrát do měsíce a bez doporučení praktického lékaře. Jenže nic dalšího nepřipravila. Některá testovací centra tak lidi zdarma otestovat nemohla, stát jim nedodal manuál.

“Dnes, tedy 1. 6. 2021 platí, že Ministerstvo zdravotnictví dosud nevydalo
plnohodnotnou metodiku pro preventivní RT-PCR testování (např. zda dostačuje vzorky testovat méně citlivou, ale levnější RT-PCR metodou s tzv. poolingem nebo standardně každý vzorek testovat samostatně?!), nejsou vydány příslušné číselníky pro hlášení výsledků do centrálního registru ISIN a chybí i další nezbytné pokyny pro testování,” stojí na webových stránkách společnosti Prevedig.

První signály, že to s IT systémy v éře covidu vláda nějak neumí, letos přišly už v lednu. Ve stejné chvíli, kdy premiér a ministr zdravotnictví představovali nový rezervační systém na očkování, přestal fungovat systém shromažďující data o vakcinaci. Stalo se tak jen den poté, co premiér Andrej Babiš oznámil: “Dnes v 16:00 zasedne vláda, která rozhodne, že všichni, kdo očkují, budou mít povinnost ve stejný den nahlásit do ISIN ÚZISu, kolik lidí naočkovali.”

Doktoři ale měli smůlu, systém prostě nefungoval.

A sázka na jistotu byl také program na stažení certifikátu o očkování, který některé státy vyžadují. Sytém byl oficiálně spuštěn 1.6. Okamžitě se ale ukázalo, že opět není připravený na nápor lidí.

“Omlouváme se. V současné době jede server http://ocko.uzis.cz pomaleji než obvykle. Jde o první den, kdy vyvažujeme výpočetní výkon mezi vydáváním certifikátů a infrastrukturou nezbytnou pro očkování. Krátkodobě se může stát, že dostupnost služby bude omezená,” napsal tým Chytré karantény poté, co jeho twitterový účet zavalily stížnosti lidí.

Úplně stejně padaly systémy ve chvíli, kdy probíhaly první registrace na očkování. Nebo vládní systém na vouchery do lázní či programy na podporu podnikatelů v éře covid. Popsali jsme ZDE. A nebo web na dálniční známky.

Premiér Andrej Babiš žádné chyby nikdy nepřipouštěl. Naopak si pochvaloval, jak státní aparát pěkně šlape a vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu dokonce navrhnul na státní vyznamenání. “Čau lidi, tento týden jsme zrychlili. Podařilo se nám denně naočkovat 100.000 lidí, a to třikrát za sebou. Taky zahrádkářský zákon. A Morava! Slivovice, víno, koláčky a Baťa. Baťův kanál,” chrlil ve svém pravidelném hlášení z června, kdy mu padaly systémy na PCR testy.

Kam vláda nalila stovky milionů? A proč to nefunguje? Čtěte v prosincovém vydání časopisu Neovlivní.cz, který můžete už nyní objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email