Trezory se špínou se otevírají. Důkazy v květnovém magazínu Neovlivní.cz

Milí čtenáři,

před jedenácti lety jsme přihlíželi vyhrocenému souboji Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka o premiérský post. Součástí předvolebního klání se staly i kompromateriály z trezorů policejních složek. Dnes jsme na tom podobně. V podzimních volbách tentokrát ale nepůjde jen o premiérské křeslo, ale o směřování země na další dlouhé roky. Už z dosavadního průběhu přestřelek mezi Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem je jasné, že předvolební kampaň bude drsná. A v politickém zákulisí se objevily první dokumenty, které před volbami kdosi vytáhl z útrob policejních spisů.

O jaké kompro jde a na koho míří, popisujeme v květnovém vydání magazínu Neovlivní.cz.

Magazín si můžete jednoduše objednat a nechat poslat přímo domů. Jak postupovat, zjistíte na tomto odkaze ».

Díky partnerství se společností Crocodille » pak časopis bude i tentokrát k vyzvednutí na některých pobočkách rychlého občerstvení Bageterie Boulevard (jejich seznam např. v tomto »blogu).

Co dalšího v aktuálním čísle najdete?

Podívali jsme se na to, koho všeho polapila Modrá velryba. Internetová hra, jejíž existenci před pár dny překvapivě potvrdila česká policie. Ale existuje vůbec? I na to odpovídá v unikátním rozhovoru utajený svědek, který se roky pohybuje na pomezí byznysu, hackerů a tajných služeb. Jeho specializací je kyberbezpečnost, proto prozradí třeba i to, za jak dlouho váš počítač bez základní ochrany ovládne někdo jiný. Zda jsou v České republice aktivnější čínští, nebo ruští hackeři. A také jak moc je v dnešní době vlastně bezpečné používat chytré telefony.

Další pohled do zákulisí politiky nabízíme v tématu o klíčových postavách, které tlačí jednotlivé partaje k volebním ziskům. Odkrýváme v něm tváře politických marketérů, kteří jsou faktickými strůjci politických úspěchů a porážek jednotlivých stran. A neplatí, že to musí být lidé, kteří s danou stranou ideově souzní.

Nedávné obvinění, které policie rozdala kvůli nákupu předraženého kybernetického nože v ostravské nemocnici, znovu otevřelo otázku, proč se českému zdravotnictví přezdívá černá díra na peníze. Pokusili jsme se vysvětlit, kam peníze mizí. Proč nikomu nevadí, že se do nemocnic nakupují předražené přístroje. A proč nikdo netlačí na to, aby za tyto nevýhodné nákupy někdo pykal.

Po roce odkladů finišuje směrem k soudnímu procesu také jeden z nejkontroverznějších případů v historii české privatizace. Jde o prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti z éry vlády Miloše Zemana. Podaří se po letech rozkrýt politickou korupci?

Jak vidno, doba, ve které žijeme, je složitá. Co s námi dělá naše snaha si skutečnost zjednodušit? Jsme náchylnější k manipulaci? Kterou, jak ve svém eseji píše psychiatr Radkin Honzák, zvládne každý inteligentnější psychopat?

A ještě jedno nahlédnutí do psychiky, tentokrát vrcholových sportovců. Podívali jsme se zblízka na aktuální drogový delikt fotbalového záložníka: Jsou rekreační drogy ve špičkovém fotbale běžnější, než jsme si doposud mysleli, anebo šlo o ojedinělý případ, kdy dobře placený sportovec pozapomněl, že si navzdory svému statusu nemůže dovolit všechno?

Sabina Slonková