Tři Chovancovy smlouvy pro architekta sporné policejní reformy

Poté, co náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube loni připravil kontroverzní policejní reformu, která vedla mimo jiné k odchodu Roberta Šlachty, odešel ze zdravotních důvodů do civilu. Záhy se ale do státní správy vrátil, a to coby poradce ministra vnitra a klíčového zastánce reorganizace Milana Chovance. Kromě toho ovšem letos v lednu získal i post ve státní firmě Česká pošta, která spadá rovněž pod Chovance.

Smlouvy Laubeho s útvary spadajícími pod Chovance popsal deník Mf Dnes. Podle nich se bývalému policejnímu náměstkovi loajalita k ministrovi vnitra vyplatila.

K tomuto tématu

valka_o_policii_infografika
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

Poradenská smlouva s Chovancem mu zaručovala možnost už loni získat za měsíc a půl práce poradce 134 tisíc. Zhruba stejnou částku měl možnost získat v listopadu a prosinci loňského roku.Od ledna do června letošního roku pak má nárok na 179 tisíc. K tomu ovšem pobírá plat šéfa inspekce České pošty, která spadá pod ministerstvo vnitra.

A současně má ještě ze zákona rentu za roky strávené u policie. Ta se mu zvýšila i díky jmenování do generálské hodnosti a podle výpočtů Českého rozhlasu je srovnatelná s důchodem bývalého prezidenta Václava Klause. Jde o zhruba 50 tisíc korun měsíčně.

Ministerstvo vnitra nicméně striktně odmítá, že by smlouvy i práce na České poště jakkoli souvisely s jeho rolí v policejní reformě.

“Váš dotaz směšující odměnu pana Laubeho za jeho činnost na ministerstvu vnitra s policejní reorganizací je hrubě manipulativní,” popřela pro list MfD jakoukoli souvislost mluvčí resortu Lucie Nováková.

Jak přesně všechno Zdeněk Laube stíhá, zvlášť, když z policie odešel ze dne na den kvůli údajným akutním zdravotním problémům, to není jasné. On sám s médii nekomunikuje.

Vysoké příjmy pro Laubeho ovšem nejsou v policii výjimkou. Už z minulosti tu jsou případy policejních důstojníků, kteří šli na ruku svým nadřízeným a po politicky motivovaných rozhodnutích získali nadstandardní rentu. Byli to například Ivan Bílek a Jiří Houba, policejní důstojníci z éry ministra vnitra Ivana Langera.

Bývalý náměstek policie Zdeněk Laube loni pokoutně a za zády státních zástupců připravil reformu policie, která významně zasáhla do vyšetřování politicky citlivých kauz. Autonomní protimafiánský útvar v čele s Robertem Šlachtou byl sloučen s protikorupční policií v jednu obří jednotku. Znamenalo to nejen Šlachtův odchod, ale minimálně dočasné zastavení na práci politických kauz.

Ministr vnitra Milan Chovanec ale dodnes trvá na tom, že až na chyby v komunikaci se žalobci při přípravě byla reorganizace správný krok a podepsal by ji za stejné konstelace znovu. “Udělal bych to určitě znovu. Dokonce bych příslušné dokumenty podepsal rychleji,” řekl loni v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Reformu řešila i sněmovní komise, která dospěla k závěru, že reforma nebyla dobře připravená a projednaná. Zároveň ale poslanci, v jejichž řadách měl převahu Šlachtovi odpůrci z řad ČSSD a ODS, konstatovali, že změny v policii nebyly motivovány snahou odstřelit nepoddajného Roberta Šlachtu.