Tři dny čínského neklidu

Co to bylo? Praha má za sebou tři dny manévrů, během nichž policie získala bianco šek nahodile uzavírat různé části města a – jak se chvílemi zdálo -, zasahovat proti českým občanů ke spokojenosti čínské státní návštěvy. Byl postup policistů přiměřený? Redakce Neovlivní.cz se rozhodla posbírat možné přehmaty tak, jak je popsali očití svědci.

Slovy premiéra Sobotky k aféře Čapí hnízdo: Nehrajeme si na vyšetřovatele či soudce. Redaktoři Neovlivní.cz osobně nebyli u žádného z incidentů, které se od velikonočního pondělí v hlavní městě v souvislosti s návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga odehrály. Od očitých svědků jsme jen seskládali mozaiku toho, co bylo v Praze k vidění.

Suchou policejní statistikou vypadaly tři čínské dny takto: policisté zadrželi celkem 23 osob. V drtivé většině případů jejich chování hodnotili jako přestupek proti veřejnému pořádku či přestupek proti majetku. Jeden člověk cizí národnosti byl obviněn z krádeže (tibetské vlajky).

“Policistům, kteří se na celé akci podíleli a přispěli tak z hlediska bezpečnosti k jejímu stoprocentnímu zvládnutí, patří za profesionální a osobní zodpovědný přístup mé poděkování,” napsal v tiskové zprávě policejní prezident Tomáš Tuhý.

A teď pohled z druhé strany.

Velká potyčka se odehrála už v pondělí na Evropské mezi čínskými příznivci prezidenta a těmi, kdo ve stejném místě chtěli vyjádřit protest proti Si Ťin-pchingově režimu.

Takto ji popsal na Facebooku Petr Suda, zakladatel iniciativy Listopad ještě neskončil či spolku Občanské liberální hnutí (příspěvek publikujeme se souhlasem Petra Sudy): “Celou situaci jsem natáčel na video. Jednoznačně došlo k napadení občanů České republiky ze strany Číňanů. (…) Několik Číňanů vystartovalo na kluky, kteří šli na koledu (s pomlázkami v ruce) a chtěli projít po chodníku. Následně jednomu klukovi, který pouze točil situaci na kameru, a který měl přes ramena tibetskou vlajku, někdo z Číňanů vlajku strhl a ten kluk se vrhl k Číňanům, aby mu ji vrátili. V ten moment se na něj sesypalo několik Číňanů a začali jej mlátit – a to i tyčemi od vlajek. Jak celou situaci vyhodnotila policie? Okamžitě odvedla kluka s kamerou a Číňany nechala na pokoji. Z jejich řad nezadržela nikoho. Šel jsem za policií a řekl jim, že mám vše natočené a nechápu, jak mohli sbalit jen Čecha. Navíc, když je evidentně nevinen. A že jim mohu poskytnout video, kde je to jasně vidět. Delší čas to policii nezajímalo. Ale zajímalo to kluky z Primy a České televize, kterým jsem video již poslal. Pak přišel i nějaký policista, a dost nevybíravým způsobem si vyžádal občanku, že si mne prověří. O video žádný zájem a kluka s kamerou stále drželi dva policisté. Až po chvíli přišel jiný policista a ptal se po videu, zběžně jej v mobilu shlédl (ale nemohl vidět nic podrobně) a vzal si kontakt, kdyby mělo dojít ke svědectví.” Jiní lidé mimochodem o video zájem mají – velký. “Dodnes ho shlédlo 420 tisíc lidí,” napsal Suda do redakce Neovlivní.

Zadrženým “klukem” byl fotograf Deníku Referendum Ondřej Mazura. V domovském listu popsal, že ho zadrželi prý proto, že neuposlechl výzvu, později mu ale na služebně řekli, že se ničeho nedopustil, konali prý “jen kvůli jeho bezpečnosti”. Mazuru zaskočilo, jak policisté neřešili násilí Číňanů. “Není přece možné, aby tolerovali krádež mé věci spojenou s fyzickým útokem, a ještě zadrželi namísto útočníků mě jako jejich oběť,” řekl Mazura, který vyvázl s oděrkami a modřinami.

Mezi zadrženými na Evropské (v pondělí jich bylo 13) se ocitla i zvědavá dáma, která se vyšla před dům v trepkách podívat, co se děje.

cina_tibet_protesty_5

Pokud jde o to, jak policie chránila čínské vlajky před pokusem vyvěsit na jejich místo symboly Tibetu: z vyjádření reklamní agentury Starcom Mediavest Group Praha vyplývá, že ani ty čínské na mnoha místech nevlály tak docela legálně.

Vyjádření agentury k použití sloupů.

Vyjádření agentury k použití sloupů.

(čínské vlajky visí)… “i na 68 plochách, které má v dlouhodobém pronájmu náš klient, a to i přesto, že jsme jménem klienta k převěsu opakovaně nedali souhlas. Plochy jsou totiž na sloupech, které jsou v majetku města, a musely být uvolněny pro vlastní potřeby města. Aniž by nás kdokoli informoval, že skutečně budou zabrány, přestože jsme s tím nesouhlasili. Dnes prezident ČLR odjede a na plochy se zase vyvěsí reklama našeho klienta. Ale ta pachuť arogance moci, ta tu s námi zůstane,” napsala agentura ve veřejném prohlášení.

Právník Jan Vrobel patřil mezi ty, kdo chtěli čínského prezidenta upozornit, že tu není jen vítán, hned po příletu. S přáteli rozbalil velký banner s nápisem “Svědomí není na prodej” a čtyři tibetské vlajky na mostě, pod nímž měla čínská delegace projíždět. První policejní hlídka dorazila v podstatě obratem.

“Hned se začali ptát: ‘Vy věšíte vlajky Tibetu, jo? A proč vás zajímá politika? Vy si myslíte, že tomu rozumíte, jo?’ Za dalších pět minut přijely další dvě policejní hlídky, na pět lidí tam bylo patnáct policistů. Donutili nás složit vlajky i bannery – pro absenci práva užívání od majitele mostu. Sundali jsme tedy bannery z mostu a vlajky jen drželi v rukou. Tím pádem jsme se nedopouštěli ničeho, jen jsme drželi vlajky. Zaslechl jsem příslušníka, jak říká druhému: ‘Oni si nedaj pokoj, musíme tady udělat už tu ochrannou zónu’. Říkám jim: ‘prosím? To jste právě potvrdil přímo mně před obličejem, ze vám nejde o práva majitele mostu, ale o potlačení občanského protestu?’ Začal tvrdit, že nic takového neříkal.”

Právě možnost vyhlásit “ochrannou zónu” přitom byla pro policisty při potlačování protibetských protestů klíčová. Na jejím základě např. v úterý zastavili i oznámené shromáždění, které mělo původně povolení dojít na Hradčanské náměstí. Ano, jde o onu scénu, v níž se vyskytl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek s tibetskou vlajkou v ruce a vysvětloval policistům, že je poslanec Parlamentu České republiky a nikdo z nich nemá právo ho zastavit.

Redakce Neovlivní.cz získala rozklad policie, o který opírá oprávněnost svého postupu. Pod emailem s právním rozborem je podepsán Zdeněk Mach z ministerstva vnitra, v těle zprávy pak uvádí, že jedná na základě pokynu ministra vnitra Milana Chovance.

cina_tibet_protesty_8

Miroslav Kalousek se nedostal na Hradčanské náměstí, ministr kultury Daniel Herman zase na vládu. Na svém Twitteru si ve středu ráno poznamenal: “Tak je Praha kvůli Číňanům zase pěkně paralyzovaná. Nechtěli mě pustit ani projet na vládu, ale nakonec pustili. Malé vítězství, ČR – Čína 1:0.”

Herman pocítil to, co mnozí další obyvatelé a návštěvníci Prahy: Uzavírky města se často odehrávaly nečekaně, bez předchozího oznámení. Nešlo si naplánovat cestu tak, aby se šlo nutným bezpečnostním opatřením vyhnout. Proč tomu tak bylo, jsme se podrobně věnovali v této zprávě ».

Redakce Neovlivní při mapování, co všechno se během čínské návštěvy v ulicích dělo, narazila i na případy, kdy úřady nešly delegaci na ruku. Třeba radnice Prahy 2. “Příbuzní čínského prezidenta včera večer navštívili Vinohradské divadlo a z čínské strany zazněl požadavek, aby byla před divadlem odtažena všechna auta. Praha 2 tomu odmítla vyhovět,” popsal drobnou zákulisní příhodu jeden z obeznámených úředníků.

Častější však byly policejní kontroly všech, kdo se viditelně spojili se symboly Tibetu. Jeden příklad za všechny od Jany Leitkepové, spoluautorky petice “Chceme zůstat součástí demokratického světa”. Spolu s přáteli se rozhodla, že petice nestačí, vylepovat statický plakát nemá smysl, a tak pořídili obří billboard s portréty Václava Havla a dalajlamy, který vozili v úterý na přívěsu po Praze.

Foto: Jana Leitkepová

Foto: Jana Leitkepová

Popravdě řečeno jsme očekávali, že když budeme jezdit s takovým autem, budou nás kontrolovat. Ale nejeli jsme nikam, kam byl předem zakázán z bezpečnostních důvodů vjezd. Policejní hlídka se za nás zařadila na Hradčanské kousek od metra, za chvíli zablikali, abychom zastavili. Nejprve kontrolovali stav vozu a doklady řidiče. Protože bylo všechno v pořádku, rozhodli se, že zkontrolují všechny pasažéry v autě. Chtěli jsme vědět, z jakého důvodu. ‘Silniční kontrola’. Na to nás nedostali, věděli jsme, že nemají oprávnění kontrolovat i posádku. Pak přišli s tím, že se pohybujeme v místě, kde se vyskytuje chráněná osoba a jsme bezpečnostním rizikem.” Kontrola trvala asi patnáct minut, policistům vypadly servery a nemohli totožnost cestujících ověřit. “Zdrželi nás, ale musím říct, že se chovali velmi slušně, nebyli arogantní,” zdůraznila Leitkepová.

Foto: Martin Uhlíř

Foto: Martin Uhlíř

Slušné chování zmínil i Martin Uhlíř z prodemokratického spolku Politika a svědomí, který se pokusil vyvěsit vlajku Tibetu na Petřínskou rozhlednu. Skončil v poutech a na výslechu v Bartolomějské. “Poté co byl sepsán záznam o podání vysvětlení, jsem byl propuštěn. Jsem podezřelý ze způsobení přestupku. Na rozhlednu jsem vstoupil bez platné vstupenky – zaplatit jsem chtěl, jenže pokladna byla zavřená. Ad zmíněná profesionalita – konkrétní policisté se ke mě chovali v rámci dané situace slušně a když nepočítám pouta, tak bez použití donucovacích prostředků. Nebyl důvod, přestupku jsem si vědom a za své jednání samozřejmě nesu odpovědnost.” Na otázku Neovlivní.cz, jestli ví, proč mu zasahující policisté nasadili pouta, odpověděl: “Netuším. Od začátku jsem spolupracoval, jak ostatně sami sdělili hlídce, která mě vyzvedla a s pouty odvezla na Bartolomějskou.”

V Bartolomějské musel vypovídat také Petr Dauš, předseda Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla, který umístil na plochu předem domluvenou s Prahou 6 pojízdný billboard s dalajlamou. I když šlo o povolený zábor, následovala anabáze, kterou takto popsal na sociální síti:

daus_tibet_cina_protest_petrinska

Symboly Tibetu se musely na několika místech “z bezpečnostních důvodů” sundavat z oken. Jeden popsaný případ se odehrál u Žofína, druhý u hotelu Hilton; v obou případech šlo o lokality, kde se prezident Si Ťin-pching s delegací pohyboval.

Z Žofína musela vlajku Tibetu stáhnout z okna aukční síně Vltavín. Policejní odstřelovač prý kvůli ní neviděl do místnosti. “Policisté uvedli, že okno je vyhodnoceno jako bezpečnostní hrozba a že to tak vyhodnotil odstřelovač ze Žofína,” řekl serveru iDnes majitel síně Robert Hédervári. Podotkl, že ho zarazilo, že vlajka vadila, ale okno zakryté žaluzií nikoli. “Jsou tu do půl stažené rolety u oken naproti Žofínu a o tom vůbec nebyla řeč. Z ulice je přitom jasné, že do místností kvůli nim není vidět.

Sundavání vlajky Tibetu proti Hiltonu.

Sundavání vlajky Tibetu proti Hiltonu.

V podstatě identický příběh pak na Facebooku vylíčili Karel Znojemský a Honza Krupička. “… Pracuju v budově sousedící s hotelem Hilton,” napsal Krupička. “Kolega vedle mě vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2, kterou nakonec umístil doprostřed a nahoru okna a zatáhl žaluzie jen po okraj vlajky. Hned, jak to udělal, už odstřelovači na střeše hotelu ladili dalekohledy. Za půl hodiny přišli policajti jen s páskama kolem ruky, (asi nepatřili do státní), a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá. Ohledně žaluzie si nestěžovali, zůstává tak zatažena a zatím nikdo nepřišel, abychom ji vytáhli. Podle nich si můžeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou.”

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze, která sídlí v centru města a na trase, po níž se delegace pohybovala, tibetské vlajky nakonec sundavat nemusela. Ale školu si přišli zkontrolovat policisté, byť dopředu na svých webových stránkách zveřejnila, že symboly Tibetu vyvěsí – a proč tak činí.

famu_cina_protest_tibet

“Dne 30. března 2016 v ranních hodinách vstoupila na děkanát FAMU dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. Akademický senát FAMU pokládá tento počin za bezprecedentní narušení Práva na svobodu vyjadřování,” stojí v prohlášení FAMU (externí link zde »). “Požadujeme od Policejního prezidia České republiky a od Ministerstva vnitra České republiky řádné prošetření a veřejné vysvětlení tohoto incidentu; tibetské vlajky budou ponechány na budově školy jako symbolická připomínka, že Česká republika se deklaruje jako demokratický stát, k jehož základním pilířům patří respektování lidských práv a svobod.”

Postupovala policie ve všech případech korektně?

Mnozí poslanci už řekli, že v tomto smyslu budou interpelovat ministra vnitra. Redakce Neovlivní.cz Milanu Chovancovi zaslala své otázky, odpovědi naleznete v této » samostatné zprávě.

Možnými přešlapy policistů se už zabýval i Sobotkův kabinet. Prozradil to na tiskové konferenci ministr obrany Martin Stropnický (ANO). “Shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla. Samozřejmě vždycky může dojít k nějakým dílčím sporným momentům, ale v tom celku a s tím určitým potenciálem rizika, který to mělo, to dopadlo dobře.”