Tři krize a konzumerismus s lidskou tváří

Chytré technologie a příbytky jako bezpečná oáza v nebezpečném světě jsou iluzí. V přímém přenosu vidíme, že nejsou odolné proti vojenské agresi.

Měli bychom odmrazit ledničku.“ „A nekoupíme si raději novou, úspornější?“ Většina dialogů o řešení energetické krize je pravděpodobně mnohem sofistikovanější. Ale i tento je ze života. Autor textu byl svědkem. O spotřebě lednic se dnes baví i lidé, které by to ještě nedávno vůbec nenapadlo. A kteří o nich téměř nic nevědí.

Ne že by plýtvání energiemi dřív nebylo tématem. Ale v současnosti do našich životů vtrhlo s takovou mohutností, že otřásá základními iluzemi, ve kterých žijeme. Iluzemi o bezpečí, pokroku i vztahu k přírodě.

Připomínají rozzlobené domácí skřítky. Donedávna byl problém hlavně v tom, že je velmi obtížné se jich zbavit. Ale jinak o sobě nedávali příliš vědět, nerušili, nebyli zlomyslní. Ale teď?


Ilustrace: Shutterstock

Žrouti energie. Jsou úlisní, skrývají se, mění barvy jako chameleon. A pak, z ničeho nic, zasadí prudký úder do zad. Běžný hospodář není žádný krotitel duchů, a tak snadno lstivým parazitům sedne na lep. Uvěří jejich litaniím, že oni za nic nemohou. To ti druzí. To žehlička. To topinkovač. To počítač…

A tak večer sedí mladá hospodyně a mladý hospodář v tlustých svetrech a bundách v kuchyni. Je šero, ruce si zahřívají nad svíčkou. Potřebují mít v prstech cit, aby udrželi tužku a mohli dokončit rozpis. Ne, ne, počítač se zapínat nebude. Takže: Kolikrát se kdo za měsíc bude sprchovat. A jak dlouho. Kolik topinek. Žehlení vyškrtnuto. Televize zapnuta max. na hodinu denně. Mrazák odpojen. Pravidelná kontrola standby…

Ještě docela nedávno měli úplně jinou představu. Dařilo se jim. Měli předjednanou hypotéku, vybraný dům. Viděli se, jak ještě cestou z práce dávají z elektromobilu dálkovým ovladačem příkazy svému chytrému domu. Aby lehce zatopil a přihřál vodu v bazénu. No, příkazy – oni svému domu dali jméno. Je to Fredy. A komunikují s ním jako s kamarádem. Je to tedy spíš zdvořilá žádost.

Fredy přes den vypral, když solární panely jely na nejvyšší výkon. Ohřál vodu a přebytečnou energii uložil do baterie. Po obýváku prohnal automatický vysavač. Po té včerejší party to chtělo.

Kdepak Fredy! Teď se kolem nich prohánějí zlovolní skřeti. Jejich jména a zvyky se teprve pomalu učí rozeznávat.

JETSONOVI

Před 60 lety odvysílala stanice ABC první díl animovaného seriálu Jetsonovi. Nakonec měl 24 dílů a běžel pouze rok. Přesto se stal jedním z nejvlivnějších amerických seriálů. Život rodiny Jetsonů byl totiž pro mnoho Američanů obrazem jejich vlastní budoucnosti.

Začátek 60. let, technologický optimismus, kosmické závody, víra v pokrok. Jetsonovi bydlí ve městě budoucnosti, mají létající auta, „tryskové batohy“, pohyblivé chodníky. A mají spoustu vynálezů, které jim šetří práci a čas. O jejich domácnost se stará robotická služebná Rosie, která má k dispozici mnoho tlačítek ovládajících domácí spotřebiče. Jetsonovi žijí ve světě, kde je víc volného času a kde se o nezáživné domácí práce postarají automaty.

Jak moc nás krize ovlivnila naše životy? Čeho budeme ochotni se vzdát? A bude to vůbec k něčemu? Čtěte v říjnovém časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email