© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to zakázka “jen” za jeden a čtvrt milionu. Přesto stojí za to jí věnovat pozornost. Vypovídá o tom, jak si politici představují přeměnu českých měst ve Smart Cities v praxi. Praha 5 se rozhodla proškolit své úředníky v agendě Chytrých měst. V přepočtu to vychází na více než tři tisíce korun za hodinu z veřejných peněz.
Chytré město má usnadnit pomocí nejrůznějších technologií svým obyvatelům život: umožnit jim snazší parkování, přístup k informacím, navigovat je úspěšně ucpaným městem v hromadné dopravě i v osobních autech. A aby měsgta věděla, jak se mají přeměňovat na “Smart”, pořádají k tomu politici často školení. Jako třeba na Praha 5, která nyní vybrala vítěznou firmu pro školení na příští měsíce.
Úředníky proškolí kutnohorská společnost Academia Rerum Civilium – Vysoká škola politických a společenských věd. Rozhodnutí výběrové komise tento týden schválili radní Prahy 5.
Soukromá vysoká škola tak bude školit úředníky s hodinovou sazbou tři tisíce korun. A proč se městská část vůbec rozhodla veřejné peníze do školení investovat?
“Cílem tohoto školení je představit koncept Smart City s jeho charakteristickými rysy,” stojí ve zdůvodnění.
Peníze jdou z dotace operačního programu Zaměstnanost. Výsledkem mají být úředníci městské části, kteří budou vědět, co to je Smart City, tedy chytré město.
Jak už jsme popsali, cena za školení je podle oslovených expertů nepřiměřeně vysoká. Tvrdí to například Eva Vorlíčková, jedna z mála komunálních politiků se znalostí IT a agendy Smart City.
“Zakázka je nehorázné plýtvání veřejnými prostředky, hodinová sazba více než tři tisíce na hodinu je neuvěřitelně nadhodnocená. Lidé by se měli o projekty Smart City zajímat, protože bohužel v současném vedení jak hlavního města Prahy, tak i městských částí je Smart City pouze a jenom penězovod. Výsledky jsou vynaloženým částkám naprosto neadekvátní,” říká Vorlíčková.
Jen pro srovnání: hodinová sazba dobrého advokáta se specializací na trestní právo je kolem 1500 korun za hodinu. Hodinovou sazbu tři tisíce uvádějí například renomovaná architektonická studia pro hlavního architekta na projektech.
Návrh předkládal radní Jan Trojánek z ANO, který byl také v hodnotící komisi. A s výší hodinové sazby problém nemá.
“Jsme přesvědčeni, že vysoutěžená cena je plně s v souladu s cenou obvyklou nebo dokonce lehce pod ní. Stejně tak, jsme přesvědčeni, že uvedený systém vnitřních i vnějších kontrol nepřipustí nehospodárnost při nakládání s prostředky z fondů EU,” uvedl Trojánek.
Město má v nejbližších dnech podepsat s vysokou školou smlouvu, následně se pak rozeběhne samotné školení.