© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 45. týden roku 2016
Jen těžko můžeme ohlédnutí za uplynulým týdnem věnovat čemukoli jinému, než nečekané zprávě o rozpoložení běžných Američanů, kteří v prezidentských volbách rozhodli o vítězství Donalda Trumpa (první reakce médií tu »). Takto shrnul své pocity editor názorových stránek New York Daily News Josh Greenman:
Analýz a rozborů, proč se stalo, co se stalo, vás ušetříme, všude jsou jich stovky. Nás zaujala linka, jak moc se v případě amerických voleb netrefily výzkumné agentury všeho druhu. John Cassidy, který píše pro The New Yorker, třeba připomněl ještě čerstvá data z národního šetření, v němž Američané odpovídali na otázku, jak jsou podle nich Clinton a Trump kvalifikovaní k prezidentské roli. U Hillary Clinton odpovědělo na otázku, zda má potřebné předpoklady, kladně 52 % dotázaných, 47 % řeklo ne. U Trumpa bylo skóre pro ano 38 %, pro ne 61 %.
Davd Plouffe, který psával projevy pro Baracka Obamu, se na Twitteru svěřil, že “ještě nikdy v životě se v ničem tak nezmýlil”. A Dan Pfeiffer, bývalý Obamův poradce, rovnou napsal, že volební noc postavila všechno na hlavu.
Není tak docela pravda, že se spletli úplně všichni. Třeba Václav Klaus, bývalý český prezident, s vítězstvím počítal a vítězství uvítal. Vyhrál totiž spolu s Trumpem; alespoň podle prohlášení, které vydal jeho istitut. Stojí v něm: “… Je to dobře pro celý svět. Troufáme si říci, že v amerických prezidentských volbách zvítězil i Institut Václava Klause a jsme na to pyšní.” Nevadí, že před osmi měsíci vnímal republikánského kandidáta zcela jinak: “Donald Trump symbolizuje naprosté zoufalství a beznaděj republikánské strany USA, což předvedla už v řadě prezidentských voleb a tohle je úplně ten symbolický výraz toho,” řekl České televizi.
Správnou prognózu měli i tvůrci animovaného seriálu Simpsonovi. Ti usadili Donalda Trumpa do Bílého domu už před šestnácti lety.
Trump ovšem kandidoval s trochu jiným heslem, než mu Homer a spol určili; je to již známé “Make America Great Again”. Po volbách se to ovšem trochu změnilo; podpůrci Trumpa začali skandovat “Lock her up”; což vztahují k Hillary Clinton. Trump jí v kampani slíbil, že pokud se stane prezidentem, nechá ji stíhat, protože by podle něj měla sedět ve vězení.
Americké prezidentské volby samozřejmě rezonovaly i na českých sítích. Nejvíc reakcí sklidil jásot z Hradu a promptní pozvání Donalda Trumpa do Česka.
Politický zpravodaj Seznam Zprávy Václav Dolejší zas reagoval na twitterovskou kanonádu mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka: “Jiří Ovčáček si už utahuje z poraženého tábora a přichází s novým termínem ‚washingtonská kavárna‘.”
Humor bohužel netrval dlouho; v Česku začalo den po amerických volbách sněžit (!!), což tak nějak přebilo veškeré další události. Změny ve vládě (popsali jsme je zde ») – co jsou proti tomu, že silničáři vyjeli a prosolují?
K americkým volbám pak už jen jeden poslední český příspěvek. Hradní urážky amerického velvyslance v Praze.
Jak známo, prezident Miloš Zeman se do Andrewa Schapira navezl kvůli tomu, že nepřišel na Hrad slavit 28. říjen. Ač tam Schapiro prokazatelně byl a seděl vedle německého velvyslance, který to veřejně potvrdil. Než Hrad přistoupil k omluvě-neomluvě (za využití krás, které skýtá český jazyk, v tomto případě podmiňovacího způsobu a času budoucího – „pokud“, „tak se“), měl k usvědčujícím fotografiím amerického velvyslance ve Vladislavském sále jiné vysvětlení. V oficiálním vyjádření Hradu zaznělo, že „pan velvyslanec byl během slavnostních okamžiků zcela neviditelný.“
Že Miloš Zeman věří tomu, že pokud někdo začne kouřit až po 27. roku života, je to bezpečné a v podstatě jde o prevenci Alzheimera a Parkinsona, už víme. Že ale Hrad oficiálně věří v možnost, že někdo, kdo neprošel výukou čar a kouzel v Bradavicích, může být neviditelný, nás zaskočilo. Na otázku, zda tuto superschopnost skutečně má, zareagovala na Twitteru Schapirova choť Tamar Newberger.
Ano, schopnost zmizet, když domácí práce volají, má mnoho z nás, to si přiznejme.
Z původního obsahu, který v uplynulém týdnu vydala redakce Neovlivní.cz, bychom vypíchli:
Letos v lednu jsme poprvé napsali, že Miloš Zeman je připravený znovu bojovat o prezidentský post. Součástí textu byl ale podotek: pokud mu to zdraví dovolí. Zemanovu opětovnou kandidaturu ovšem nyní podle zjištění Neovlivní.cz začínají významně ohrožovat špatné nervy v jeho nohou.
Nešlo si toho nevšimnout. Během oslav státního svátku 28. října prezident v podstatě neodložil hůlku, bez ní nebyl s to udělat byť ani úkrok stranou. Pohyboval se velmi pomalu, třásly se mu ruce, několikrát se potřeboval napít. Hodinová ceremonie ve Vladislavském sále jej viditelně vyčerpala.
Z poznatků, které redakce Neovlivní.cz načerpala, trápí Miloše Zemana čím dál víc polyfunkční neuropatie, která se projevuje významnou ztrátou rovnováhy a necitlivostí v obou dolních končetinách. Jedna z nohou je na tom výrazně hůř. Podle několika svých blízkých přátel nakonec může jeho bolavá končetina kandidaturu rozhodnout.
Podrobnosti v této » zprávě.
Deník Neovlivní.cz vytváří už druhým rokem aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.
Do databáze jsme nově zařadili server Skrytápravda.cz, jehož mottem je „hledat lži novinářů a obhajovat svobodu.“ Většina textů se věnuje politice, domácí i zahraniční. Autoři často používají expresivní jazyk, web přetiskuje články z Parlamentních listů a od několika blogerů. Čeští politici tu jsou zpravidla označováni za hlupáky, lháře či zloděje. Zahraniční politice dominují texty o USA a Rusku, přičemž sympatie autorů jsou zjevně na straně Kremlu.
Kdo web vydává a z čeho je placen? Více zde ».
Radní hlavního města významně zasáhli do mapy vlivu v Praze. Vymazali z ní tento týden klíčového magistrátního úředníka. Stačila změna organizačního řádu a o své místo přišel dosud nesesaditelný šéf majetku hlavního města Radek Svoboda, který je spojený s érou primátora Pavla Béma.
Usnesení číslo 2720 radní v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou připravovali skoro rok, Radka Svobody se zejména hnutí ANO a Trojkoalice snaží zbavit dokonce ještě déle. Teprve tento týden ale usnesení, kterým ruší Svobodův odbor evidence, správy a využití majetku, schválili. Odbor bude od příštího ledna rozdělený na dva, na místa jejich šéfů bude vypsané výběrové řízení.
Radek Svoboda přitom patřil mezi dvacítku nejvlivnějších hráčů Prahy, který sestavila redakce Neovlivní.cz. Loni se jeden čas dokonce pohyboval v první desítce (detailněji zde »). Byl jedním z mála vrcholných úředníků z éry vlády dvojice Pavel Bém – Roman Janoušek, který přežil “očistu” radnice. Vládnul jednomu z nejdůležitějších a největších odborů: majetku.
Další podrobnosti tady ».
Politikům z hnutí ANO se podařilo v tichosti ovládnout stamiliony, které jsou přichystané na projekt “Chytré město”. Pražský manévr, kdy Smart Cities dostane na starost městská firma a nově vzniklá projektová kancelář seč čtyřicetimilionovým ročním rozpočtem, kritizovali odborníci na IT i nevládní organizace bojující s korupcí. Primátorka Adriana Krnáčová ale pochyby odmítá.
Ti, co měli dosud Smart Cities na starost, to dělali špatně. Teď to pošlape jako hodinky. Taková je zhruba argumentace pražské primátorky Adriany Krnáčové k postupu města v projektu Smart Cities. “Nemám obavu z toho, že by se nám nepodařilo celý projekt ohlídat. Kdykoliv se této firmě může věnovat kontrolní výbor při zastupitelstvu, novináři nebo široká veřejnost. Nemáme co skrývat a já se nebojím, že by firma nebyla pod dostatečnou kontrolou,” odpověděla primátorka v emailovém rozhovoru s redakcí Neovlivní.cz.
Celé interview s Adrianou Krnáčovou najdete tu ».
Redakce Neovlivní.cz přináší pravidelné profilové rozhovory s lidmi, kteří se řadí mezi vlivné osobnosti Česka. Všichni dostávají na závěr interview stejnou sadu otázek. Jednou z nich je, zda je pro ně důležitá kariéra. V tomto textu » naleznete odpovědi osmi dotazovaných. Mimochodem – v podstatě se shodli, že kariéru vědomě nebudovali; spíš je něčím, co se jim “stalo”.
Děkujeme za pozornost, přejeme hezký zbytek neděle a v příštím týdnu samé příjemné zprávy.