Tvrdíkovi Číňané prolomili mlčení: Investujeme, ne že ne

Čínská společnost CEFC, kterou v Česku zastupuje Jaroslav Tvrdík, oznámila, že v zemi proinvestovala už téměř 33 miliard korun. Oficiální zpráva přichází poté, co se ukázalo, že avizovaných 250 miliard, o nichž mluvil například prezident Miloš Zeman, zatím do Česka nedorazilo. Čísla zveřejnila firma v den zahájení česko-čínského fóra v Praze.

Za rok a půl svého působení na českém trhu investovala CEFC v České republice 22,8 miliardy korun. Viceprezidentka skupiny Marcela Hrdá současně dnes přišla s tvrzením, že dokončované investice představují dalších 30,7 miliardy korun. A ty nově plánované pak mají dosáhnout dalších deseti miliard.

Infografika: Neo

Infografika: Neo

Kam přesně peníze poplynou, to už Hrdá neřekla. Doposud přitom CEFC fakticky jen nalila peníze do firem, které byly více či méně propojeny přátelskými vazbami s Jaroslavem Tvrdíkem, bývalým sociálnědemokratickým politikem a exministrem obrany. Jen pro příklad: fotbalová Slavia, firma Travel Services či mediální společnost Médea.

Čtěte analýzu: CEFC po roce. Velká rána chybí, manažeři mlčí. Přijdou skutečné investice?

Rekordní bankovní transakce – avizovaný vstup do investiční skupiny J&T Financial Group – zatím ještě stále neproběhl. Poloviční podíl ve skupině má CEFC získat za zhruba 30 miliard korun, což je zhruba suma, o níž Hrdá dnes promluvila jako o dokončované investici.

Právě to, že “Tvrdíkovi Číňané” doposud v zemi neudělali skutečně významný obchod, který má i jiný než společenský dopad, vyvolává spekulace ohledně původu peněz i faktických zájmů CEFC v České republice.

I přesto někteří čeští politici vycházejí představitelům komunistické Číny vstříc víc, než doposud bylo obvyklé. Z této vstřícnosti pak fakticky mohou nejvíc těžit Škoda Auto a Kellnerova PPF, které v Číně dělají reálný byznys.

A ještě pár čísel, která dokládají, že se rozdíl mezi velikostí dovozu z Číny a naopak našeho exportu na čínský trh nijak nezmenšuje: Politiky tolik podporovaný vývoz Česka do Číny dosáhl loni hodnoty zhruba pouze 45 miliard korun, zatímco z Číny k nám se dovezlo zboží za 467 miliard korun.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly