Tvrdíkův čas se krátí. CITIC už má nového šéfa pro Evropu

Zástupci čínské státní společnosti CITIC byli koncem července opět v Praze a sešli se i s prezidentem Milošem Zemanem. Dokončují totiž hloubkový audit hospodaření evropské pobočky společnosti CEFC, kterou doposud zastupuje bývalý ministr Jaroslav Tvrdík. Kvůli předlužení a podezřelým transakcím byl už zjara v Číně zatčen bývalý majitele CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming.

Už po prázdninách by mohlo být jasněji o tom, co bude s podniky, které nakoupila v Česku evropská pobočka společnosti CEFC.  Čínská státní společnost CITIC, která by měla z rozhodnutí tamního prezidenta převzít aktivity krachující CEFC, dokončuje due diligence jednotlivých aktiv. Během září a října tak budeme mimo jiné vědět, jak to bude s fotbalovým klubem Slavia nebo s televizí Barrandov.

Zástupci CITIC byli podle zjištění Neovlivní.cz na konci července opět v Praze. “Byli tu mimo jiné právě kvůli dokončujícímu se due diligence, během září či října bude vše hotovo,” uvedl zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Psali jsme o Číně
Foto: Petr Doležal, MZV
» Čínské bajky, první díl: Zemanova poradce skutečně zatkli
» Čínské bajky, druhý díl: Tvrdík musí sehnat deset miliard
» Čínské bajky, třetí díl: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu
» Čínská jízda 2018? Problémy s ČNB
» Nedvěd o Tvrdíkových Číňanech: Dluží mi miliony

Přítomnost CITICu potvrdil i šéf českých komunistů Vojtěch Filip, který má s čínským byznysem dlouhodobě úzké vztahy. “Ano, jednali tu. Byla mi představena i nová šéfka CITIC pro Evropu,” sdělil Neovlivní.cz Filip.

Tato žena by měla nahradit ve funkci Jaroslava Tvrdíka, pokud nakonec po prázdninách skutečně dojde ke kompletnímu převzetí CEFC ze strany CITIC. Nynější stav CEFC lze přirovnat nejblíže k nucené správě.

Zástupci CITIC se 24. července dokonce sešli i s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Právě na seznamu prezidentových poradců je navzdory svému zatčení majitel CEFC Jie Ťien-ming stále veden. “Ctíme preumpci neviny,” potvrdil Jie Ťien-mingovo jméno na aktuálním seznamu poradců prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček. K obsahu schůzky v Lánech pak podotkl: “Bylo to o budoucích plánech této společnosti v ČR.”

Čínská bublina v Česku splaskla letos zkraje roku, kdy čínské úřady zatkly Jie Ťien-minga. Následně se potvrdily gigantické dluhy CEFC a její neschopnost je splácet. Do příběhu tedy vstoupil čínský stát a případ se řeší na nejvyšších místech.

Celá kauza zároveň nabídla poněkud jiný pohled na skupinu, které se povedlo okouzlit českého prezidenta Miloše Zemana až tak, že CEFC pomáhal otevírat dveře k byznysu a o jejích představitelích mluvil jako o „čínských přátelích“. Dnes je na stole varianta, že hlava státu zkrátka naletěla tajemnému panu Jie.

Ukázalo se totiž, že rodinná přízeň s komunistickými generály, čínská rozvědka či tajný emisar čínského prezidenta byly jen legendou pana Jie.

Detaily z Pandoptika jsme popsali v dubnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Pokud předplatné magazínu nemáte, cesta k němu vede tudy: