Týden podle Vávry: Kam s penězi na důchod?

Bývalý bankéř a investor Radovan Vávra v pravidelné rubrice aktuálně píše o praktickém životě v éře “pokovidové” krize. Dnes o tom, kam investovat peníze na důchod nebo pro svoje děti.


Kupte si Vanguard Information Technology ETF.
Tedy pokud jste normální lidé, nejste sami investiční profesionálové a řešíte otázku kam inteligentně investovat na příští dekádu. Jasně, můžete mít i kratší investiční horizont, ale pod tři roky bych nešel v žádném případě. Pro lidi, kteří se mne často ptají, co mají dělat s penězi v horizontu tří měsíců mám jedinou odpověď, „nic“. Ale lidí, kteří chtějí investovat peníze na svůj důchod nebo pro svoje děti, přibývá a bude přibývat s tím, jak #VládaKopýtek vede naše společné finance. Budeme se muset více než kdy jindy spoléhat na ty „nespolečné“. Takže otázka „kam mám investovat?“ bude stále důležitější. Ještě před rokem jsem lidem radil, aby si koupili fond, který sleduje výkonnost akciového indexu S&P500. Jeho koupě by nebyla chybou ani teď. Informační technologie ale dostaly kovidem významný impuls a zároveň některé tradiční firmy kovid přibrzdil. Zdá se mi tedy správné přesunout pozornost zcela od běžné ekonomiky k ekonomice digitální a o tom právě Vanguard Information Technology ETF je. Profesionální disclaimer. Nemám s fondem ani s firmou nic společného, jde pouze o můj odborný názor.

Zkratka ETF v názvu fondu znamená „Exchange Traded Fund“. To znamená, že peníze do fondu vkládáte a vybíráte tak, že kupujete a prodáváte jeho cenné papíry na burze. To má mnoho výhod. Především neplatíte žádné vstupní a výstupní poplatky, které jsou často významné. Za druhé kupujete tyto cenné papíry buď přes svého brokera nebo appku jako cokoliv jiného. Nemusíte nikam chodit, nic vyplňovat, podepisovat a úřadovat. Tento typ fondů vznikl poměrně nedávno, jako nástroj investování pro „obyčejné lidi“ a podle mého názoru je pro ně nejvhodnější. První ETF v Česku jsme přivedli na Pražskou Burzu jako Citicorp investiční společnost někdy koncem devadesátek, což bylo pár let po tom, co tyhle fondy vznikly. Je to dobrý způsob pro investice normálních lidí.

» Projev ministra školství Radovana Vávry
» Pět pastí vládní pomoci
» Lifehack pro příští dekádu

Tenhle konkrétní ETF má takové složení portfolia a regionální zaměření, které z pokovidí ekonomiky bude maximálně profitovat. Co půjde převést do virtuálního prostoru bude převedeno. Co dnes v cloudu není, to tam zamíří. Co jde dělat vzdáleně, bude se dělat vzdáleně. Už napořád. Z toho všeho budou profitovat digitální firmy. Nemá smysl mezi nimi hledat jednotlivé tituly. Laik toho naprosto není schopen a i já jsem velký odpůrce aktivního řízení portfolia, protože mu prostě v dlouhodobém horizontu nevěřím. Nevěřím, že kdokoliv je schopen trvale porážet tak nahodilý systém, jakým je kapitálový trh.

Fond, který vám doporučuji, je proto řízen pasivně. To neznamená, že jeho manažer je líný. Je to takhle. Fondy mají své investiční strategie. Míra jejich plnění se měří ve vztahu k nějakému měřítku, benchmarku. Aktivně řízené fondy se snaží různými způsoby výkonnost tohoto měřítka překonat. Jak to dělají, je na jinou úvahu, ale mně to právě nevyhovuje. Pasivně řízený fond naopak výkonnost benchmarku kopíruje tím, že se snaží jeho kompozici replikovat. Jsou i další metody, ale na to zase nemáme prostor a je to technikálie. Tedy pasivní řízení fondu pro mne subjektivně znamená, že přesně vím, co manažeři dělají, kdy to dělají a jak to dělají. To chci a to chcete i vy.

Díky tomu je navíc Expense ratio fondu pouze 0,10%. Tento „nákladový poměr“ je důležitý, protože ukusuje výkonnosti fondu. Tvoří ho náklady, které jsou k provozu fondu nutné, včetně odměn manažera. Je to něco, co musíte bedlivě sledovat u všech fondů, je to vlastně ekvivalent ukazatele RPSN u půjčky. Protože se bavíme o ETF, který vám prodává appka nebo broker, musíte si k poplatkům fondu připočítat ještě fíčko brokera. Jenže to platíte jednorázově při vstupu a pak výstupu, kdežto poplatky si fond účtuje každý rok. Tenhle konkrétní ale fakt mimořádně nízké.

Fond spravuje majetek v hodnotě více než 800 miliard korun. Tyto peníze jsou nainvestovány do akcií 328 společností z digitální ekonomiky Spojených států. Tři největší pozice jsou Apple, Microsoft a Visa. Od svého založení v roce 2004 vydělal investorům průměrně 12% ročně. S tím, jak se tomuto odvětví daří lépe a lépe i roční výkonnost fondu roste, takže dosáhla 37% za poslední rok, 28% za poslední tři, 24% za posledních pět a 20% za posledních deset let! Obdivuhodné. Jako každý investiční profesionál vám teď musím připomenout, že se jedná o rizikový produkt. Že riziko může zahrnovat i ztrátu celé jistiny investice. Že minulá výkonnost fondu neznamená nic do budoucna a tak dále. Nicméně tento fond s klidným srdcem doporučuji svým přátelům. Doporučuji ho proto i vám.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com