Andrej Babiš, jím ovládané ministerstvo financí a premiérovi další podřízení se po celý minulý týden snažili bagatelizovat závěry Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF. Ten jasně konstatoval, že v kauze dotace pro premiérovo Čapí hnízdo byl porušený zákon. Zpráva OLAF bude hrát roli i tento týden, kdy Babiš bude žádat Sněmovnu o důvěru. Tady je průvodce posledními událostmi postavený výhradně na faktech, které redakce Neovlivní.cz ověřila.
- Žádná účelovka. Andrej Babiš od začátku svého stíhání tvrdí, že policie proti němu jedná na objednávku a jde o účelově vyvolanou kauzu jeho politickými a byznysovými protivníky. Deník Neovlivní.cz ale už minulý týden po seznámení se se zprávou OLAF napsal, že se závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodů zcela shodují s tím, na tvrdí česká policie. OLAF i čeští kriminalisté shodně konstatovali, že dotace pro Čapí hnízdo byla od začátku podvod. Farma Čapí hnízdo ji podle zprávy OLAF nikdy neměla dostat, protože na ni neměla nárok a získala ji jen díky nepravdivým údajům v žádosti: zatajila, že farmu vlastní Andrej Babiš.
- Toto zjištění následně potvrdil poslanec za Piráty Jakub Michálek, který si šel zprávu OLAF přečíst na policii, kam ji Babišovy úřady poslaly. “Zpráva OLAF plně koresponduje s policejním spisem, mluví se tam i o podvodu,” řekl Michálek. Poté, co si zprávu na policii také přečetl, potvrdil to samé i další poslanec, Babišův rival Miroslav Kalousek.
- Průvodní dopis není zpráva. Ačkoli jde o veřejné peníze, ministerstvo financí odmítá závěry OLAF už dvanáct dní zveřejnit. Když do médií začaly prosakovat informace, že závěry Bruselu jsou pro premiéra krajně nepříznivé, ministerstvo nakonec pod tlakem dalo na resortní webové stránky tři odstavce. Označilo je za “závěry zprávy”. Ty obsahují pro veřejnost nesrozumitelné informace o “vynětí” dotace. Jako jediné zjištění je ve zveřejněných odstavcích slovní spojení “nesrovnalosti zjištěné v rámci projektu.” Záhy poté, co si poslanci prostudovali zprávu OLAF na policii, bylo jasno: odstavce zveřejněné ministerstvem financí nejsou závěry zprávy. „To, co má ministerstvo financí na webu, není zpráva OLAF,” prohlásil již citovaný poslanec Michálek. Redakce Neovlivní.cz následně ověřila, že zveřejněné byly pouze pasáže z průvodního dopisu, v němž bruselské úřady doporučují Česku, aby nežádalo o proplacení peněz na Čapí hnízdo.
- OLAF není bůh a vyjmout neznamená vracet. Andrej Babiš se po české policii snaží znevěrohodnit i OLAF, například tím, že jejího bývalého šéfa označil za zkorumpovaného. OLAF je přitom vysoce respektovanou institucí, jejíž zaměstnanci úzkostlivě dbají na to, aby nezavdali jedinou příčinu k napadení jejich závěrů. Redakce Neovlivní.cz se například pokoušela kontaktovat úředníky OLAF loni při jejich vyšetřování v Česku, reakcí však bylo striktní odmítnutí. Babiš k závěrům zprávy podotkl: “OLAF není bůh”. A k doporučení ze zprávy OLAF, který Evropské unii radí “vyjmout Čapí hnízdo z certifikace”, pak dodal: “Vyjmout neznamená vracet.”Co to fakticky znamená? Babiš má pravdu v tom, že Česká republika nebude unii nic vracet. Dotační peníze totiž zatím z EU proplaceny nebyly, 50 milionů na jeho konferenční centrum na Benešovsku bylo zaplaceno z českých veřejných peněz. A měla je následně proplatit unie, a to se nyní nadevší pochybnost nestane. OLAF označil výdaj za nezpůsobilý, což v praxi znamená, že jej EU nemůže proplatit. a premiérův projekt tak přispěli všichni Češi ze svých daní.
- Hra o čas a hlava XXII. Už příští týden bude mandátový a imunitní výbor jednat o tom, zda má Sněmovna zbavit premiéra a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka imunity a vydat do rukou policie. Oba politici měli být na výboru slyšeni v úterý, oba se ale v pátek překvapivě omluvili s tím, že si nejprve chtějí prostudovat zprávu OLAF. Jenže fakticky nemají jak.
- Zprávu má ministerstvo financí, které ji odmítá komukoli z politiků, novinářů i občanů ukázat. Už je také na středočeském krajském úřadu, které zvolilo stejnou taktiku jako ministerstvo financí. Ani jeden úřad tedy nemůže Babišovi a Faltýnkovi zprávu ukázat, protože by popřel dosavadní strategii a musel vyhovět i ostatním žádostem.
- A do třetice zpráva leží jako součást vyšetřovacího spisu na policii, kam se do ní chodí dívat poslanci právě mandátového a imunitního výboru. Jenže Babiš a Faltýnek se do spisu nyní podívat nemohou, nejsou v pozici obviněných. Mají imunitu. A dokud je Sněmovna imunity nezbaví a policie znovu neobviní, do spisu je nikdo nepustí.
- Jaký má tedy Babišova a Faltýnkova omluva ze slyšení na výboru smysl? Jde o čas. Ve středu totiž začne Sněmovna projednávat, zda vláda Andreje Babiše získá důvěru. A když bude Babiš a Faltýnek protahovat jednání o imunitě, bude žádat o důvěru pro svůj kabinet coby premiér, který není trestně stíhaný. Což je pro některé politiky podmínka pro to, aby jeho vládu podpořili.