© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ministr průmyslu Jan Mládek má opět “za krkem” svého stranického předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku. A opět jde o vliv nad managementem státních firem. Jízda na tygrovi, jak Mládek označuje působení v politice, pokračuje.
Když si vloni v létě premiér Bohuslav Sobotka pozval svého ministra průmyslu Jana Mládka, aby mu pohrozil odvoláním, avšak poté couvl a “zadal mu nové úkoly”, zněly informace deníku Neovlivní.cz jasně: “Na pozadí sporu Sobotka-Mládek se odehrává souboj o ovládnutí některých státních společností, kdy ministr průmyslu odmítá jít na ruku lidem z premiérova blízkého okolí.” (Článek najdete tady »)
Čtěte víc: |
» Premiér Mládka neodvolá, zadal mu nové úkoly |
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci, ten to odmítl |
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Jan Mládek |
Další kapitolu tohoto stranicko-lobbistického souboje rozehrály pondělí Lidové noviny (LN), které na titulní straně titulkem oznámily: Sobotka žádá hlavu šéfa ČEPS Tošovského.
“Několik dobře informovaných zdrojů LN nezávisle na sobě potvrdilo, že právě na odvolání Vladimíra Tošovského tlačí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odejití manažera firmy, která ročně krmí státní kasu stamiliony na daních, a i tak jí zbývá minimálně miliardový zisk, má provést ministr průmyslu Jan Mládek, pod nějž ČEPS spadá. Jde tak o případnou další změnu ve významných institucích pod jeho kuratelou, o kterou se hraje. Do konce února ve své funkci prakticky jistě skončí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková,” napsali autoři zprávy Kateřina Surmanová a Adam Junek v LN.
Sám Tošovský podle listu o akci odvolání “nic neví”, problémem není ani to, že by nebyl jakožto manažer energetické firmy kompetentní, upozorňují LN.
O co tedy běží? Noviny to v otevření své zprávy shrnují lakonicky. “Skoro nikdo ji nezná…(ale) státní společnost ČEPS, tedy správce přenosové soustavy, je gigantem se skoro dvacetimiliardovým obratem a díky obřím volným penězům také předmětem zájmu různých lobbistů.”
Tošovský se tak ocitl v podobném vlivovém klinči, jako před ním šéfka ERÚ Vitásková. Z jedné strany premiér Sobotka a vlivní lidé zákulisí, kteří mu radí. Z druhé “proruská skupina” sdružující se kolem přívrženců Hradu, potažmo přímo prezidenta Miloše Zemana.
Jedním z prvních tahů ministra průmyslu v doutnajícím souboji o vliv nad skupinou státních firem bylo, že jejich vedení rozeslal protikorupční manuál. Pětibodový materiál má bránit možným manipulacím u veřejných zakázek a podle LN ho v nejbližší době dostanou kromě ČEPS i další – například “agentury Czech Trade a CzechInvest či státní podnik Diamo, který se zabývá zahlazováním stop po hornické činnosti na českém území”.
Právě Diamo bylo v loňské zprávě Neovlivní.cz výslovně uvedeno jako jeden z podniků, o jejichž nadvládu lidé blízcí Sobotkovi budou chtít svést souboj s ministrem Mládkem.
Pro další informace navštivte Index vlivu Neovlivní.cz: Top 10 tuzemských lobbistů