Tým poradců primátorky řídí pan Neznámý

Je snad nejtajemnější postavou pražského magistrátu. Bývalý policista a právník Pavel Vopršal je šéfporadcem primátorky Adriany Krnáčové z ANO a prochází přes něj všechny důležité úřední dokumenty. Je to on, kdo odborně připravuje primátorku na úterní bouřlivé jednání o jejím odvolání. Přesto o Vopršalovi vlastně nikdo nic neví. Ani nejbližší spolupracovníci Krnáčové.

“Pavel Vopršal? To mi nic neříká,” divil se zastupitel za ANO Patrik Nacher otázce, co by mohl říct o šéfporadci primátorky. Nacher přitom patří mezi pár politiků, o něž se může Krnáčová na magistrátu opřít. “Jméno Pavel Vopršal jsem nikdy neslyšel,” přidal se i přimátorčin expert na PR Vladimír Vořechovský.

Absolvent bezpečnostně právních studií na policejní akademii Vopršal přitom sedí každý den přímo na magistrátu. Obývá kancelář č. 201. Přišel sem – stejně jako mnozí další spolupracovníci Krnáčové – z ministerstva vnitra.

“S paní primátorkou jsme spolupracovali při jejím působení na ministerstvu vnitra. Poté jsem dostal nabídku jít na magistrát. Jsem tu šéfem poradců, mám na starosti kontrolu a přípravu veškerých tisků, které jdou do rady. Zpracovávám podklady pro nejrůznější rozhodnutí, je to docela široká agenda,” řekl deníku Neovlivní.cz Pavel Vopršal.

Bývalý policejní inspektor z Havlíčkova Brodu má zajímavou minulost: pracoval dříve jako odborný asistent na policejní akademii či specialista na policejním prezidiu. Mihl se ale také kolem Věcí veřejných a jejich neformálního lídra Víta Bárty. Podílel se například na přípravě novely zákona, která by občanům dovolovala použít ke své obraně nesmrtící zbraně. “Cílem bylo dát větší prostor veřejnosti, aby se mohla vybavit právě nesmrtící zbraní a mohla tak chránit svůj život a majetek,” říkal Pavel Vopršal.

Dnes s nadsázkou chrání život pražské primátorce. Tedy minimálně ten profesní. Společně s dalším poradcem, právníkem Petrem Prchalem, dávají pozor, aby se Krnáčová jako její předchůdci nedostala do problémů se zákonem. “Je to gró mé činnosti, hlídám materiály, které jdou k primátorce nebo od ní. A také různé veřejné zakázky, aby bylo vše v pořádku. Plus mám pod sebou několik poradců, kterým koordinuji činnost,” vysvětlil Vopršal.

Tým nejbližších lidí kopíruje hlavní tezi mise, s níž Adriana Krnáčová – a vlastně celé ANO – vstoupila do politiky. Dominují právníci, kteří pátrají v historických kauzách, zda za ně lze někoho popotahovat a současně hlídají každý její krok, aby neskončila na policii ona sama. Renomovaní ekonomové či lidé s jasnou politickou vizí v týmu nejvěrnějších Adriany Krnáčové chybí.