Ubytování jak na Titaniku. Audit-neaudit a kdo trumfnul Paroubka. Zprávy týdne

Co přinesl 10. týden roku 2017

Tak nějak jsme to čekali: Sociální demokraté si zvolili staronového předsedu a vedení (Sobotka vyhrál, oponenti v čele s Tejcem prohráli a nejsilnější projev měl RobertFico). Andrej Babiš zveřejnil audit-neaudit svých financí (ministrovým osobním financím se budeme věnovat detailně v příštím týdnu). Miloš Zeman oznámil, že fakt bude kandidovat na prezidenta (překvapení?).

A Polákům se blokováním “svého” Donalda Tuska do čela Evropské rady podařilo trumfnout český unikát z roku 2009. Tehdy jsme si dokázali shodit vládu během českého předsednictví EU. Připomínáme, že i Jiřího Paroubka tehdy zaskočilo, že jeho ledabylý pokus ve sněmovně vážně uspěl a Topolánkova vláda skončila.

K víkendovému sjezdu ČSSD nabízíme perličku za zákulisí: pražští delegáti se rozdělili na sociální demokraty první a druhé kategorie (dle vlastních slov politiků). Ti první byli v Brně během sjezdu ubytovaní v hotelu Holiday Inn. Ano, šlo o ty významnější členy, kteří se podíleli na shánění hlasů pro Bohuslava Sobotku či jej sami přímo podporovali.

“Ti budou v hotelu Inn v pokojích většinou po jednom lůžku. Takříkajíc druhá třída sociálních demokratů (slovy jak z Titaniku) z Prahy bude v hotelu Voroněž,” popsal jeden z členů ČSSD “ubytovací pořádek” na sjezdu.

Zde nabízíme interní soupisku ČSSD, kde kdo byl ubytovaný:

 

Jak už víme, Bohuslav Sobotka byl zvolen i díky zákulisní práci pražských sociálních demokratů v čele s Miroslavem Pochem a Karlem Březinou. Pražská organizace také získala post ve vedení partaje, místopředsedou se stal Petr Dolínek.

A teď k tomu, co jsme v uplynulém týdnu popsali na Neovlivní.cz:

Premiér Babiš: Pět kroků, které zastaví miliardáře

Odemkli jsme pro vás článek z tištěného magazínu Neovlivní.cz o tom, co by se muselo stát, aby se Andrej Babiš na podzim nestal premiérem. V novinách to tvrzení působí stejně nezvratně jako to, že Miloš Zeman v boji o Hrad nenajde soupeře: Po podzimních volbách usedne do křesla předsedy vlády Andrej Babiš. Berte to jako fakt. Detailní rozbor situace však na cestě miliardáře do Strakovy akademie ukazuje nejméně pět slepých uliček. Stačí, aby narazil na jedinou z nich. Nemusí přitom hned jít o spiknutí “všichni proti ANO”, které Babiš okusil při projednávání zákona o střetu zájmů. Ohrožuje ho křehká struktura vlastní partaje i kauzy, které jen čekají, aby je proti miliardářovi někdo vytáhl.
Detaily nabízíme v tomto textu ».

Pokuta za podezřelou zakázku: Úřad Šlechtové propásl lhůtu k odvolání

Ministerstvo pro místní rozvoj propáslo termín, do kdy mělo podat rozklad proti rozhodnutí antimonopolního úřadu v ostře sledované zakázce. Resort už loni dostal pokutu a zákaz plnění smlouvy na aktualizaci nástroje na zadávání veřejných zakázek NEN. A protože nestihl termín odvolání, ÚOHS svůj původní verdikt potvrdil. Úřad Karly Šlechtové musí vypsat na zakázku novou soutěž a utracených jedenáct milionů přišlo vniveč.
Další díl seriálu MMR a veřejné zakázky jsme přinesli v tomto článku ».

Zásah v pražské TSK míří do vedení firmy

Přinesli jsme jako první detaily o policejní razii v pražské Technické správě komunikací. Zjistili jsme, že mířila přímo do jejího vedení. Mezi obviněnými skončil Ladislav Pivec, který městskou firmu několik let řídil a nyní je jejím náměstkem. Policie jej podezírá, že se chystal přihrát soukromé firmě agendu TSK spojenou s telematikou a dopravními systémy.
Technická správa komunikací je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Spravuje majetek za 70 miliard korun. S ročním rozpočtem 4,5 miliardy je po dopravním podniku druhou největší pražskou firmou. V rámci politického rozdělení vlivu ji ovládají sociální demokraté a nyní se dokončuje transformace firmy na akciovou společnost.
Podrobnosti o razii jsou v této zprávě ».

Politici se bojí sledování. Šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Jako aktuální se ukázal náš loňský text o stále sílícím pocitu řady politiků, že je konkurence sleduje. Tenhle pocit znovu zesílil poté, co ochranka ministra Chovance načapala u jeho domu agenta vojenského zpravodajství. Ještě nikdy nebyl zákulisní předvolební souboj tak vyostřený, jako je tomu posledních pár měsíců. Politici nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO se vzájemně podezřívají ze sledování, odposlouchávání a nejrůznějšího špiclování. Oba konkurenční týmy investovaly do techniky, používají šifrovací aplikace pro telefony. Do módy se vrátily i historické relikvie v podobě elektronických tabulek.
Pohled do zákulisních obav politiků nabízíme v tomto textu ».

Hutka: Bojujeme s novým druhem Bílé nemoci. Argumenty nefungují

Písničkář Jaroslav Hutka byl vždycky “svůj”. Ze země jej vyštvali estébáci, s českými emigranty si to rozházel už po roce kvůli jednomu svému fejetonu. Po návratu do České republiky zažila jeho kariéra restart, aby před pár lety přišel, jak sám řekl, tak o polovinu svého publika. To když napsal píseň Udavač. Byla o Jaromírovi Nohavicovi a jeho vztahu ke Státní bezpečnosti. Co bylo pro něj podstatné před lety, zůstalo i dnes. I proto přišlo rozčarování z polistopadového vývoje. “Jsou zde divné znaky úpadku hodnot – a tím pádem také hranic a zábran. Samozřejmě se zdá být divné, že to nedokáže zastavit ten fakt, že se máme nejlépe, jak jsme se kdy měli. Existuje ale jeden pokus se společenstvím myší, kterým se udělaly ideální podmínky a ‘blahobyt’. Skončilo to nečekaně špatně, ten blahobyt ty myšičky zničil. Přežila jen ta část, pro kterou se vytvořili podmínky takové, že si museli navzájem pomáhat,” říká Hutka v rozhovoru pro Neovlivní.cz.
Rozhovor s Jaroslavem Hutkou si můžete přečíst tady ».

Přejeme Vám úspěšný týden!