Hlavně se nehádejte. Petr Fiala je rok ve funkci premiéra

Jak funguje Fialova vláda. Jaké jsou její slabé články a na co spoléhá ministerský předseda. Popisujeme v časopise Neovlivní.cz.

Je to rok, co se Petr Fiala stal premiérem a záhy vládu v zemi převzala koalice demokratických stran. Skončily ostudné tiskové konference ve Strakově akademii, Česká republika se zase stala respektovaným partnerem spojenců a sklidila uznání za pomoc Ukrajině.

Před rokem prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem Foto: Prezidentská kancelář

Jenže daří se Fialovým ministrům stejně dobře i na domácí půdě? Odpovědi jsme hledali v detailní analýze, kterou přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz.

Součástí jsou i zákulisní informace o fungování vlády. Například jsme zjistili, jak si premiér vymínil, že se ministři na zasedání kabinetu nebudou hádat. Což s sebou kromě nesporně pěkné atmosféry na vládě nese i provozní nepříjemnosti: vláda něco schválí a obratem vystoupí některý z koaličních politiků, že je to nesmysl, který opraví ve sněmovně. Viz. zákon o ochraně whistleblowerů z minulého týdne. Popsali jsme ZDE.

Stejně tak rozpočtová politika Fialovy vlády je do značné míry překvapením. Celou dobu v opozici politici Spolu i Piráti kritizovali rozhazovačnost Andreje Babiše, sami v ní ale pokračují. Byť nikdo nemohl počítat s Putinovou válkou a obří inflací.

A jak k vládnímu zadlužování podotkl matador a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: „Změna, které jsem už věřit přestal. Žádná se už nekoná. Tak zaplaťpánbůh alespoň za změnu v zahraniční politice a za konec nestoudného estébáckého lhaní z premiérské pozice.“

Kalousek tak do značné míry vystihl situaci: zahraniční politika i kultivace premiérského postu jdou výlučně za Petrem Fialou. Tam, kde se musí spolehnout na své ministry, je to ale zpravidla o poznání horší.

Popsali jsme to prvně už zjara, kdy se ukázalo, že klíčovým ministerstvem se opět kvůli Putinovi a energetické krizi stalo ministerstvo průmyslu. Ke škodě vlády i občanů jej ale řídí Jozef Síkela, který i bez svých návodů pro „velké malé firmy“ patří mezi nejslabší články kabinetu.

Premiér dlouho vyčkával a až v létě zatáhl za ruční brzdu: řešení energetické krize si stáhl pod sebe na Úřad vlády. Vznikl tak tým paralelní k tomu Síkelovu. Teprve pak se především pomoc občanům, plnění zásobníků plynem a další kroky fakticky rozjely.

Roční inventuru práce Fialovy vlády přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který je už nyní k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email